A videó a legerősebb médium, amivel meg lehet nyerni az interneten keresgélők figyelmét. Nem véletlen, hogy az online kereskedők is igyekeznek kihasználni ezt. A tavaly karácsonyi vásárlási statisztikák azt mutatják, hogy a fogyasztók több mint fele TikTok-videókból merítette az „ihletet” az ajándékok megvásárlásához.

A videó egy ideje a domináns eszköz a fogyasztók figyelmének felkeltésére. Az elmúlt időszak megerősítette, hogy ez a márkák mondanivalójának legjobb elbeszélője. Nem számít, hogy rövid filmecskékről, reelekről vagy hosszabbakról van szó, az eladók vevőik egymást követő generációval tarthatják a kapcsolatot videók segítségével – írta az Ecommerce Times, a médium lehengerlő statisztikáit soroló cikkében.

A marketingkutatások megerősítik a videó egyre növekvő befolyását. Egy példa erre, hogy TikTok-reelek inspirálták az amerikai fogyasztók 55 százalékát a karácsonyi ajándékok megvásárlásában a 2024. végi bevásárlási szezonban. A videó rugalmassága lehetővé teszi az e-kereskedőknek, hogy fogyasztóik csoportjaihoz igazítsák marketingtartalmaikat ahelyett, hogy divatokat próbálnának követni.

A videó a világ legszélesebb körben fogyasztott médiaformája – mondta a hírportálnak Chris Roebuck, a videók és az értékesítés kapcsolatát elemző Cliktivated tanácsadó cég alapító-vezérigazgatója. Ez a vállalat az egyik úttörője a videó és a kiskereskedelem házasságának az online bevásárlásban és az idegenforgalmi termékek értékesítésben.

A következő feladat a videó valódi hatásának mérése

Hiába egyszerű médium a videó, Roebuck szerint nem szabad elfelejteni, hogy lényege szerint passzív médium. Az emberek inkább csak nézik, mint hogy kapcsolatba kerüljenek és foglalkozzanak vele. Ennek megfelelően sem a néző érdeklődését, sem a célcsoportokra szabás sikerességét nem lehet pontosan mérni az olyan mutatókkal, mint nézők száma, vagy hogy mennyi ideig hagytak futni egy videót.

Ennek a mégdiumnak egyre inkább interaktívvá kell válnia. Mindent elmond erről, hogy angolul a „shoppable” jelző az „interactive” szinonimája. A kapcsolatteremtés a kulcsa, hogy a videók ropogós bankókban mérhető hasznot is hajtsanak. Az alkotóknak 2025-től kezdve egyre  inkább arra kell koncentrálniuk, hogy munkáik minél nagyobb hatást érjenek el az érdeklődésen felül a vásárlásra ösztönzésben is.

„A tartalomkészítők egyértelmű válaszút előtt állnak: kihasználva a technológia nyújtotta lehetőségeket egyre jobb eredményeket érnek el vagy lassan elvesznek az érdektelenségben” – mondta a meglehetősen nyersen Boebuck. A statisztikai matek világosan mutatja az irányt, amit követniük kell.

A fogyasztók többet várnak nézhető tartalmaknál, amire rá lehet játszani

A szakértő idézte azt a statisztikai adatot, amely szerint a kiskereskedőknek majdnem 90 százaléka használ videókat marketingeszközként. A marketingcégek arról számolnak be, hogy videóik az esetek 96 százalékában növelik a feladó márka ismertségét. A cégek 99 százalékának tapasztalatai szerint a filmecskék javítják termékeik és szolgáltatásaik megértését fogyasztóik körében.

Boebuck hozzáteszi még ehhez, hogy az interaktivitás 300 százalékkal növeli a nézők érdeklődését a hagyományos, szimpla videók keltette figyelemhez képest. A Clicktivatednél ennél is nagyobb 500 százalékos ugrást mértek. A szakértő ugyan nem árulta el, mi a forrása az adatnak, de állítólag a fogyasztók 43 százaléka előnyben részesíti az interaktív videókat a hagyományosakkal szemben.

Szerinte a fennmaradó 57 százalék csak azért nem gondolkodik így, mert még nem találkozott igazán jól felépített interaktív videóval. Ezt arra alapozhatja, hogy az ezredfordulót követően született Z generációhoz tartozók körében, akik jobban elmélyednek az internetes videók világában, 94 százalék azok aránya, akik díjazzák az interaktivitást.

A természetesség a videó készítésének egyik fő titka

Boebuck elmondása szerint nem találtak különbséget a platformok között. Mindegy melyiken fut egy videó, a lényeg, hogy megtalálja a közönségét. A tartalomnak el kell találnia a fogyasztók érdeklődését, mert ezzel érhető el lojális nézővé és vásárlóvá válásuk. Ezt azonban gyorsan el lehet veszíteni.

A szakértő azt javasolja a videók készítőinek, hogy ne erőlködjenek, inkább markoljanak kevesebbet, amivel többet foghatnak. Ne a divatokhoz, hanem mondanivalójukhoz igazítsák a képeket és a hangokat.

A jó videókampány legfontosabb eleme, hogy hozzáigazítják a megcélzott közönség szükségleteihez. Ehhez tartozik, hogy felesleges túlságosan sokat belelátni a platformokba. A TikTokkal szemben az Egyesült Államokban indult kampány jelezte, mennyire sérülékenyek ezek. Ha egy videó hitelesen közvetíti a készítője üzenetét, akkor nem érdekes, milyenek az aktuális divatok és melyek éppen a legnépszerűbb platformok, amelyeken fut.

A „művészet” abban áll, hogy ugyanazt kell elmondani többféleképpen

A tartalmak hozzáigazítása a közönség rétegeihez nem valami különleges tudomány. Inkább egy hétköznapi kihívás, aminek nem könnyű megfelelni. Például a Z generáció tagjai jobban figyelnek a humorra és a hitelességre, míg a boomerek érdeklődését inkább a világos beszéddel és a praktikussággal lehet felkelteni.

A feladat az, hogy a videók ugyanarról a márkáról ugyanazt ezekhez a jellegzetességekhez igazodva meséljék el. A hangtónusnak, a vizuális elemeknek, az üzenetnek változónak kell lenniük, miközben ugyanaz a mondanivaló, kaméleonként vesz fel a környezetéhez igazodva más színeket. Ennek a problémának a része, hogy rövid reeleket vagy hosszabb videókat készítünk-e. A szakértő megjegyzi, hogy az elmúlt évek ugyan a reelek divatját hozták, ám ez akkor jó forma, ha az videó készítői azonnal meg akarják ragadni a néző figyelmét. A mélyebb információk átadására nem alkalmas. Meg kell találni a két forma összekapcsolásának lehetőségeit.