Az Amazon jelentős tőkeberuházási növekedést jelentett be 2025-re. Ennek keretében százmilliárd dollárra emeli kiadásait a 2024-es évi 83 milliárd dollárról. A növekedés fő hajtóereje a mesterséges intelligenciába történő befektetés lesz.
A vállalat negyedik negyedéves eredményeinek ismertetésekor Andy Jassy vezérigazgató elmondta, hogy a 26,3 milliárd dolláros negyedéves tőkeberuházás jól reprezentálja a 2025-ös éves ráfordítások várható szintjét. A kiadások legnagyobb része az AWS (Amazon Web Services) AI fejlesztéseire irányul.
A beruházások célja az adatközpontok, hálózati eszközök és hardverek fejlesztése, hogy kielégítsék a generatív AI iránti megnövekedett keresletet. Az Amazon több AI terméket is piacra dobott, köztük a Nova modelleket, Trainium chipeket és a Bedrock nevű platformot.
Bár az Amazon tavalyi utolsó negyedéves eredményei meglehetősen felemásra sikeredtek és a részvények árai is majd öt százalékot estek vissza a vártnál gyengébb előrejelzések miatt, az Amazonnál továbbra is bíznak a beruházásaik hosszú távú megtérülését illetően. A cégvezető a CNBC-nek nyilatkozva nemes egyszerűséggel azt mondta, hogy mindez
„egyszer az életben adódó üzleti lehetőség”.
Élet a DeepSeek belépője után
A technológiai szektor AI befektetési terveit azonban némi szkepticizmus övezi. Különösen a kínai DeepSeek startup sikere után, amely állítólag mindössze hatmillió dollárból és két hónap alatt fejlesztett ki egy az OpenAI modelljével versenyképes AI rendszert. A mind az amerikai tech szektort, mind a politikai közbeszédet alaposan felforgató kínai rivális Deepseek helyett azonban leginkább az Alibaba lehet az Amazon igazi vetélytársa, amelynek évekre háttérbe szorított, nemrégiben visszatérő vezetője, Jack Ma már évekkel ezelőtt is egész egyszerűen ‘Alibaba Intelligence’-nek nevezte a cég által fejlesztett öntanuló algoritmusokat.
Bár kevésbé triviális, de az algoritmus versenyben, már régóta jelen van és bizonyos tekintetben vezet is az Amazon a riválisaival szemben. Jeff Bezos szolgáltató cége, nemcsak a kínai, de az OpenAI, Meta vagy Google által dominált amerikai versenyben is régóta komoly szereplő. Ennek a 100 milliárd dollárnak nagy része valószínűleg puszta átcímkézés egy olyan cég részéről amely bő egy évtizede széles körben alkalmazza a mesterséges intelligenciát működése során.
A vállalat AI-alapú ajánlórendszere személyre szabott termékjavaslatokkal segíti a vásárlókat az amazon.com felületén. A technológiát felhasználják a vásárlói szokások elemzésére is, ami lehetővé teszi új termékek fejlesztését és a meglévők továbbfejlesztését. De az Amazon raktáraiban a raktározás és logisztika területén is AI-vezérelt robotok végzik a csomagok válogatását, rendszerezését és mozgatását a kiszállítás előtt. Sőt, az Amazon Web Services számára a cég már azelőtt szolgáltatásként kínálta ügyfeleinek ezeket, hogy az OpenAI egyáltalán létrejött volna.
Máris itt az adatszivárogtatási para
Elon Musk és Peter Thiel mellett a Donald Trumpot csendben támogató Jeff Bezosnak is alighanem jut majd szerep a kesztyűt felvevő kínai riválisok elleni nyitott háborúban, amelynek legújabb fejezetét éppen pár napja nyitotta meg egy kanadai biztonságtechnikai cég, a Feroot Security.
Az AP beszámolója szerint a kanadai kiberbiztonsági szakemberek bizonyítékokat találtak arra, hogy a DeepSeek AI chatbot webverziója kapcsolatban áll a China Mobile kínai telekommunikációs vállalattal. A felfedezést független szakértők is megerősítették, akik szerint a chatbot bejelentkezési rendszere összeköttetésben áll a China Mobile hitelesítési és identitáskezelő rendszereivel. Bár közvetlen adattovábbítást nem figyeltek meg Észak-Amerikában, nem zárható ki, hogy egyes felhasználók adatai eljutnak a kínai telekommunikációs céghez.
A helyzet azért is különösen aggasztó, mivel az Egyesült Államok már 2019-ben megtagadta a China Mobile működési engedélyét nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva, 2021-ben pedig a Biden-kormányzat korlátozta az amerikai befektetéseket a vállalatban, miután a Pentagon összefüggésbe hozta a kínai hadsereggel. Szakértők szerint a DeepSeek által jelentett kockázat még a TikToknál is komolyabb lehet, mivel a felhasználók gyakran érzékeny üzleti és személyes információkat is megosztanak az AI chatbotokkal.
A Feroot elemzése szerint a bejelentkezéskor aktiválódó kód részletes információkat gyűjt a felhasználó eszközéről. Bár az ilyen „fingerprinting” technikák széles körben elterjedtek a technológiai iparban, a geopolitikai ellenfélhez köthető platform esetében különös aggodalomra ad okot. Szükség is van minden bevethető tech mogulra Donald Trumpnak a fokozodó rivalizálás kapcsán, és Jeff Bezosnak van is mit törlesztenie az újraválasztott elnökkel szemben.
Bezos is beállt a Trump-sorba
A korábban feszült viszonyban álló Jeff Bezos és Donald Trump kapcsolata tavaly karácsony előtt vett látványos fordulatot. Bezos 2016-ban még élesen bírálta Trumpot a demokrácia aláásása és a média megfélemlítése miatt, mostanra azonban sokkal optimistábban tekint a volt elnök esetleges visszatérésére. A New York Times DealBook csúcstalálkozóján Bezos kijelentette, hogy Trump nyugodtabbnak és kiegyensúlyozottabbnak tűnik, mint első elnöksége idején, és üdvözli a deregulációs törekvéseit is.
A közeledést jól példázza a Mar-a-Lagóban tartott közös vacsora, amelyen Bezos menyasszonya Lauren Sánchez, és Elon Musk társaságában vett részt. Ez jelentős változás a 2016-os helyzethez képest, amikor Bezos még Trump demokráciaellenes retorikáját és a média elleni fenyegetéseit kritizálta. Ugyanakkor már Trump első megválasztása után is részt vett egy „nagyon produktívnak” nevezett tech vezetői csúcstalálkozón, ahol lelkesedését fejezte ki az „innovációs adminisztráció” lehetőségei iránt.
Oktatja már az Amazon az AI-kiszolgálást
Az Amazon azonban nemcsak a szolgáltatások és öntanuló algoritmusok kapcsán lépett időben, de talán kevésbé ismert tény, hogy a cég érdekelt az AI-t kiszolgáló hardverek gyártásának fejlesztésében és az azokat megfelelően kezelni képes szakemberek oktatásában is.
Az Amazon csak tavaly 110 millió dollárral támogatta az egyetemi szintű generatív AI kutatásokat. A Build on Trainium néven futó program számítási kapacitást biztosít a kutatóknak új AI architektúrák, gépi tanulási könyvtárak és teljesítményoptimalizálások fejlesztéséhez az AWS Trainium UltraClustereken. A program részeként az AWS létrehozott egy akár 40 ezer Trainium chipet tartalmazó kutatási UltraClustert, amely kifejezetten az AI egyedi munkafolyamataira és számítási struktúráira optimalizált.
A kezdeményezés fontos volt a résztvevő egyetemek számára, amelyek közül számos intézmény korábban kénytelen volt visszafogni AI kutatásait az ezzel kapcsolatos költségvetési korlátok miatt. A program keretében létrejövő fejlesztések a terv szerint nyílt forráskódúak lesznek, lehetővé téve a szélesebb körű innovációt.
A résztvevő intézmények között olyan neves oktatási intézmények vannak, mint a Carnegie Mellon University vagy a Berkeley. A program résztvevői hozzáférést kapnak az AWS technikai oktatási programjaihoz és a Neuron Data Science közösséghez, valamint publikálhatják eredményeiket és nyílt forráskódú könyvtárakban közzé is tehetik saját fejlesztéseiket.
Musk vs. Bezos?
Bár kívülállók számára talán kevésbé nyilvánvaló, az Amazon és ezzel együtt Jeff Bezos az amerikai mesterséges intelligencia piacnak talán kevésbé ismert, de mindenképpen meghatározó szereplője. Akárcsak a brogilarchiához nemrégiben csatlakozó tech óriások néhány többi vezetőjének – mint a Meta alapító Mark Zuckerberg vagy a Google vezérigazgatója Sundar Pichai – Bezosnak is igen feszült volt a kapcsolata Donald Trumppal, annak első elnöksége alatt.
Különösen érdekes Bezos viszonya Elon Muskkal. Utóbbi mostanság egyre aktívabb politikai szereplővé vált, és az európai kapcsolatait is építi. A két üzletember cégei nemcsak a kereskedelmi szektorban versengenek, de űripari vállalataik (Musk SpaceX-e és Bezos Blue Origin-je) is közvetlen riválisok. Ironikus módon az Amazon felhőszolgáltatásának (AWS) egyik legnagyobb állami megrendelője éppen a Trump-kormányzat volt, az új adminisztráció viszont Muskot kérte fel a kormányzati kiadások felülvizsgálatára.
Még nem látható tisztán, hogy az Amazon beruházásai és kormányzati szerződései milyen szerepet játszanak majd az USA és Kína közötti technológiai versenyben. Az azonban biztos, hogy Jeff Bezos továbbra is jelentős befolyással bír majd, még ha kevésbé is kerül reflektorfénybe, mint Elon Musk vagy Peter Thiel.