Ahogy arra számítani is lehetett, Donald Trump újbóli, elnöki beiktatása óta egyre kevésbé világos, hogy pontosan mi is lesz a közösségi eladások nagy részét generáló kínai aranytojás, a TikTok Amerikai Egyesült Államokbeli sorsa.

A Kína elleni kereskedelmi háborúkat megindító amerikai elnök egyik első intézkedéseként elhalasztotta a Bytedance tulajdonában lévő alkalmazás betiltását. Tette ezt azzal a nem titkolt céllal, hogy a platform ne bezárjon, hanem amerikai tulajdonos kezébe kerüljön. A Magyarországon is ismert módszer alkalmazása az Egyesült Államokban okozott némi meghökkenést.

Az azonban hetekkel később sem teljesen világos, hogy kinek lenne ennyi pénze. Vagy: pénze mellett hajlandósága  is arra, hogy megvegye a továbbra is meglehetősen kétes hírű közösségi oldalt.

A betiltásban érintett Apple és a Google például továbbra sem állította vissza a TikTokot az amerikai alkalmazásboltjaiban, tartva az esetleges, korábban elfogadott törvényben meghatározott hatalmas büntetésektől. Azoktól a büntetési tételektől, amely az „Amerikaiak Védelme a Külföldi Ellenséges Ellenőrzés Alatt Álló Alkalmazásoktól” néven híresült el és Donald Trump maga is megszegi azzal, hogy késlelteti annak végrehajtását. A fent említett jogszabály ugyanis csak abban az esetben engedélyezi a törvény elhalasztást, ha már megszületett a megállapodás egy potenciális vevővel.

PAFACA-törvény

A tavaly márciusban, mind az alsó, mind a felsőházban csont nélkül elfogadott “Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act”-et övező amerikai politikai egyetértést jól jelzi, hogy nemcsak, hogy nagy kétpárti többséggel fogadta el a törvényhozás, de az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága is szinte azonnal helybenhagyta. De tovább bonyolítja a helyzetet a nyílt forráskód alatt közzétett Deepseek január végi megjelenése is. Ez utóbbi többek között a Nasdaq technológia tőzsde óriási bezuhanásához vezetett. Az AI platformok kiszolgálására speciális chipeket gyártó Nvidia értéke mintegy 600 milliárdot zuhant. Tette ezt csupán annak köszönhetően, hogy a szintetikus teszteken remekül teljesítő – de furcsa körülmények között piacra bevezetett – rivális, a DeepSeek megjelent a színen.

Az amerikai tech óriások között először pánikot váltott ki a Chatbot. Aztán az amerikai törvényhozók figyelmét is felkeltette, hogy a texasi Greg Abott kormányzó máris a kínai MI chat-bot megregulázásán dolgozik. Az Associated Press tudósítása szerint februártól Texas államban nemcsak a DeepSeek telepítése lesz tilos, hanem a TikTok alkalmazásboltokból történő eltávolítása után az amerikai piacon RedNote néven felbukkanó közösségi videós platform is, amely a Kínában hatalmas népszerűségnek örvendő Xiaohongshu alkalmazás nyugati piacokra gyártott megfelelője.

Az intézkedéssel kapcsolatban a republikánus kormányzó nem finomkodott. A hírügynökségnek kerek-perec kijelentette, hogy

„Texas nem fogja megengedni, hogy a Kínai Kommunista Párt beszivárogjon államunk kritikus infrastruktúrájába egy adatgyűjtő mesterséges intelligencián és közösségi média alkalmazásokon keresztül.”

Hozzátéve, hogy Texas továbbra is meg fogja védeni magát az ellenséges külföldi szereplőktől. Citálta ismét a már korábban említett törvényt, amelyet a TitTok betiltásával kapcsolatban éppen maga az Egyesült Államok régi-új elnöke szegett meg.

Na, akkor kinek kell igazán a TikTok?

A DeepSeekkel kapcsolatban egyébként hasonló hangok jelentek meg a kínai befolyási övezetként számon tartott, kelet-ázsiai államok törvényhozásában is. A Taiwani Digitális Minisztérium is felszólította a kormányzati szerveket, hogy alkalmazottaik a potenciális biztonsági kockázatok miatt egyelőre ne használják a kínai mesterséges intelligenciát. Ezzel szinte egyidőben pedig a dél-koreai hatóságok is bejelentették, hogy terveik szerint vizsgálatot indítanak a kínai vállalat adatkezelési gyakorlatával kapcsolatban. Utóbbi bejelentés apropóját az azóta is csak egyre burjánzó adatvédelmi aggályok adták.

A TikTok felvásárlásával kapcsolatban a CNBC összeállítása szerint a Broligarchy egy része már be is jelentkezett az amerikai kormánynál. A TikTok lehetséges vevői között az egyik legesélyesebb Elon Musk lehet. Az utóbbi hónapokban jelentős politikai ambíciókat mutató milliárdos már korábban is hangosan ellenezte a platform betiltását. És bár nyíltan nem jelezte vásárlási szándékát, állítólag már a kínai kormányzat és a TikTok vezérigazgatója is felkeresték őt az ügyben.

  • Volt már erre kísérlet

Musk azonban a Twitter X-re átalakítása miatt is rengeteg kritikát kapott. A TikTok felvásárlása pedig olyan komoly versenyjogi akadályokba ütközhet, amelyek a vételt erősen kétségessé teszik. Ezért az is lehetséges, hogy Larry Ellison, az Oracle vezetője, Trump egyik legrégibb nyílt támogatója lehet a befutó. Neki annyi előnye máris van, hogy már most is együttműködik a TikTokot birtokló Bytedance-szel. Ráadásul 2020-ban már tett egy félszeg kísérletet is annak felvásárlására.

A további érdeklődők között szerepel az amerikai influenszer MrBeast, aki állítólag már több milliárdossal is tárgyalt a TikTok felvásárlásáról. De esetében az legvalószínűbb, hogy továbbra is csak a hírverés körüli vérszagra hajt. Képben van még a Project Libertyt is elindító amerikai milliárdos Frank McCourt, aki Kevin O’Leary kanadai milliárdossal együtt tett 20 milliárd dolláros ajánlatot. Ez a piac által becsült 80 milliárdos vételárnak azonban csak a töredéke. Mégsem komolytalan az ajánlat, mert az alacsonyabb vételárért nem kérnék a platformot kiszolgáló algoritmus technológiáját. És ez nagy szó akkor is, ha azokat a saját, decentralizált, open source, block chain alapú megoldásaikkal kívánnák helyettesíteni.)

Az amerikai kormány egy cégben a kínai állammal?

Trump tervei szerint az a potenciális amerikai befektető, aki megvásárolná a TikTok többségi tulajdonát, a részesedésének felét átadná az amerikai kormánynak.

A legnagyobb kérdés nem az, hogyan fogadja ezt az állami tulajdonlástól hagyományosan idegenkedő konzervatív elit, hanem az, hogy milyen reakciót vált majd ki mindez az állammal szemben eleve bizalmatlan amerikai felhasználók körében.

Annyi azonban bizonyos, hogy bármi legyen is az amerikai TikTok sorsa, a felhasználóiért folytatott egyre brutálisabb verseny folytatódik majd. Hogy ki lesz a befutó a közösségi média értékesítés szempontjából legfontosabbnak tartott vásárlók kegyeiért, vagy az esetlegesen amerikai tulajdonba kerülő TikTok visszaszerzi-e a felhasználók bizalmát, egyelőre továbbra is kérdés marad.