Mivel az Egyesült Államokban bizonytalan a TikTok jövője, versenytársai, például az Instagram, a YouTube és a WhatNot úgy vélik, megismételhetik a kínai platform sikerét az online kereskedelemben. A vásárlás és a szórakoztatás bódító koktélját azonban nem olyan egyszerű kikeverni, mint amilyennek látszik.
Miközben a médiában többféle variáció felröppent arról, hogy ki is lehet a TikTok vevője (a korábban hírbe hozott Musk után a napokban szóba hozták MrBeastet, Larry Ellisont és Larry Page-et is ), az Egyesült Államok régi-új elnöke egyik első rendeletével 75 napra felfüggesztette a TikTok betiltását az országban. A Legfelső Bíróság ugyanakkor jelezte, hogy továbbra is fenntartja a tilalmat, ami azt jelenti, hogy a kínai tulajdonú online platform még nem menekült meg. Sőt: az továbbra is a TikTok végét jelentheti az Egyesült Államokban, ha nem adják el a kínaiak az ottani érdekeltségnek legalább felét – egy helyi befektetőnek.
A platform több versenytársa lehetőséget lát a rivális bizonytalan jövőjében arra, hogy elcsábítsa felhasználóit, különös tekintettel azokra, akik nem csak szórakoztató fórumként használják a TikTokot, hanem vásárolnak is online shopjában – írta meg a Business of Fashion. A kínaiak ugyanis az Egyesült Államokban 2023-ban elindított a TikTok Shoppal sikeressé váltak egy olyan területen, ahol riválisaik évekig hiába próbálkoztak.
A vírusvideók görgetését át tudták formálni úgy, hogy szórakoztató jellegüket megtartva egyben jelentős e-kereskedelmi értékesítés csatornájává váljanak. A felhasználók közvetlenül a videókban látott termékeket vásárolhatják meg legyen szó valamilyen ruhadarabról vagy kozmetikumról. Eközben nem kell elhagyniuk a platformot.
Jól jártak az alkotók és a kisebb e-kereskedők is
A TikTok rendkívüli jutalékokat biztosít azoknak az alkotóknak, akik élen járnak az online értékesítésben, miközben For You oldala hatékonyan fényezi a kisebb, kevésbé ismert webáruházakat. Ezek a cégek a reménykedhetnek abban, hogy a portál algoritmusai potenciális vásárlók milliói elé borítják kínálatukat.
Az amerikai bevezetést követő első három hónapban a TikTok Shop több mint félmillió eladót gyűjtött össze.
Irigyelve ezt a sikert a YouTube, az Instagram és a Snapchat tartoznak azok közé a portálok közé, amelyek versengenek a TikTok Shop jövedelmező piacának megszerzéséért. Amikor a kínai portál leállítását elrendelő döntés érvénybe lépése és az ezt elhalasztó beavatkozás között rövid időre leállt a TikTok, úgy tűnt, eljött az ő pillanatuk.
A platform Trumpnak köszönhetően, akinek több millió követője van a platformon, újra beindult. Az elnök megfogadta, hogy megmenti, bár ehhez a tulajdonosnak, a ByteDance-nek valószínűleg el kell eladnia tulajdona egy részét. A másik lehetőség, hogy a Kongresszus Trump kedvéért megsemmisíti a portál betiltásáról hozott korábbi döntését.
Hiába tűnik el azonban esetleg a TikTok. A kérdés marad: valamelyik riválisa képes-e olyan szolgáltatást kínálni, ami felveheti a versenyt a kínai platforméval?
Különleges technológia támogatja a TikTok Shopot
„A TikTok egyedisége az algoritmusaiban és a fogyasztói magatartásában rejlik”
– mondta Nadya Okamoto, a szépségápolási termékeket kínáló August webáruház társalapítója. Ez a cég 2024 októberében lépett be a TikTok Shopba. A cégvezető arra célzott, hogy a TikTok e-kereskedelemben elért sikere elválaszthatatlanul összefügg az alkotói által vezérelt ökoszisztémájával. A webshopok a kínai platform automatikus backend technológiájának köszönhetően könnyen elérhetik a potenciális vásárlók széles körét. Ezek leegyszerűsítik a termékek kínálatának folyamatát – mondta Kevin Gould, a szintén szépségápolási termékeket áruló Glamnetic társalapítója.
„Ha az influencerekre épülő stratégiánkat a YouTube-on és az Instagramon akarnánk végrehajtani, az manuálisabb folyamat lenne. Nem kínálna akkora elérési lehetőséget, mint a TikTok technológiája” – tette hozzá. Ennek alapján úgy tűnik, hogy a kérdés az, mennyire sikerülhet a versenytársaknak lekoppintani a TikTok Shop működését.
Instagram Checkout: nagy közönséggel rendelkező, de nehézkes versenytárs
A Meta tulajdonában lévő Instagram volt a közösségi kereskedelem egyik első játékosa, amikor 2019-ben elindította az Instagram Checkoutot. Ez lehetővé tette a webáruházaknak, hogy integrálják termékkatalógusaikat hírfolyamaikkal. Az Instagram olyan letisztult felhasználói felületet kínált, amely a prémium kínálat vonzerejét kölcsönzi az online boltok termékeiknek.
Az Instagram felhasználói bázisával is versenyben van a TikTok. Több mint 160 millió amerikai aktív a platformon. Ez elvileg természetes alternatívát jelenthet az átállásra vágyó cégeknek, hiszen sok felhasználó már ott van, csak el kell őket érniük. Ugyanakkor a divatban utazó webshopok nehézkesnek tartják a Chekoutot.
„Az Instagram Checkout nekünk nem hozott annyi sikert, hogy rendszeresen megnézzem a tájékoztató oldalát” – mondta Okamoto. – A Tiktok eladóközpontja azonban folyamatosan nyitva van, és naponta vagy tízszer frissítem.” Más cégek termékleírások korlátozott hozzáadásának lehetőségére panaszkodtak. Az ügyfelek a Chekoutot sokszor csak arra használják, hogy összehasonlítsák a kiszemelt áruk árát.
YouTube Shopping: a TikTokon gyengébben muzsikáló cégek nehezen válthatnak
A YouTube hasonlít a TikTokra amennyiben ez a platform is videómegosztásra szakosodott. Rövid reeljei a kínaiak formátumát koppintották le. Ezért természetesnek látszik, hogy a kínai portált elvesztő webáruházak a YouTube-ra emigráljanak. Okamoto azt fontolgatja, hogy a YouTube Shoppingba helyezi át cége közösségi kereskedelmi tevékenységét.
A TikTokhoz hasonlóan a YouTube is lehetővé teszi az e-kereskedőknek, hogy megcímkézzék termékeiket saját tartalmaikban vagy a velük együttműködő alkotók tartalmaiban. A platformot a Shopify működteti, és megköveteli, hogy a cégek és az alkotók legalább ezer feliratkozóval rendelkezzenek, akik mérhető mennyiséget töltenek a videók bámulásával. A kínai platformon kialakult, nagy közönséggel és erős tartalommal nem rendelkező webáruházaknak azonban elég nagy kihívást jelenthet a TikTokról a YouTube-ra váltás.
A mainstreamtól távolabb álló versenyzők
A közelmúltban számos élő közvetítésben vásárlási lehetőséget kínáló vállalkozás jelent meg az amerikai piacon, remélve, hogy hasznot húznak a Kínában népszerű módszerből. Legjelentősebb képviselőjük a WhatNot. A TikTokhoz hasonlóan a WhatNot is lehetőséget kínál az eladóknak flash-értékesítések lebonyolítására. Elindítottak egy jutalomrendszert is 2023-ban, ami lehetővé teszi a vásárlóknak, hogy meghatározott számú vásárlás után beváltsák jutalmaikat. Gondjuk az, hogy nem szerepelnek a portálok mainstreamjében.
A Snapchat olyan vásárlási funkciókat vezet be 2022 óta, amelyek célja, hogy a platformra csábítása az e-kereskedőket. Például a kiterjesztett valóság funkcióval lehetővé teszik a katalógusokban szereplő ruhák „felpróbálását” vásárlás előtt. A platform felhasználói bázisa azonban az elmúlt nyolc negyedévben 100 milliós szinten stagnált.
A Pinterest több mint félmilliós globális nézőközönséggel rendelkezik. Michael Maloof, az Earnest Analytics alelnöke szerint algoritmusvezérelt ajánlásaiban ez a közösségi platform áll a legközelebb a TikTokhoz. A webáruházaknak azonban nagy kihívás lenne, hogy megtanítsák vásárlóikat a platform használatára.