Ha az in medias res írói módszerével akarunk arról beszélni, érdemes-e egyedi webáruházat építeni egy vállalkozásnak, akkor a legfőbb tudnivaló, hogy ez akkor kifizetődő, ha az egyedi igények fejlesztésére szánt többletráfordítás tervezhető időn belül megtérül. A második feladat, hogy alaposan fontoljuk meg, melyik céget bízzuk meg az egyedi fejlesztéssel.

Aki arra adja a fejét, hogy internetes kereskedővé válik, annak az első kérdések között kell válaszolnia arra, milyen platformot választ üzleti céljai megvalósításához? A Sybell Hosting szolgáltató cég weboldalán három lehetőséget ismerhetünk meg.

Az első a Facebook-felület. Sok kisvállalkozás már csak óvatosságból is úgy dönthet, hogy saját weboldal helyett csak egy Facebook-oldallal jelenik meg az interneten. Ennek előnye a webáruház-építés költségének elnapolása, ám a facebookos értékesítés viszonylag bonyolult és az üzleti oldalt nem lehet klasszikus, webáruházhoz hasonló felületté alakítani. További hátrány, hogy a vásárlóknak rendelkezniük kell egy saját Facebook-profillal és közvetlen üzenetben kell felvenniük a kapcsolatot az eladóval. Ez a fizetés és a számlázás folyamatát is bonyolulttá teszi. Nincs lehetőség a gyors, egyszerű közvetlen eladó-vevő kapcsolat nélküli vásárlásra. (Ebben az esetben a vásárlónak nem lesznek olyan jogai sem mint annak, aki webshopban vásárolt (pl 14 napos elállás stb), emiatt bizalmi szempontból is óriási hátrányból indul az a kereskedő, aki csak itt értékesít.)

A második lehetőség a bérelhető webáruház. Rengeteg szolgáltató kínál kulcsrakész webáruházat azoknak, akik nem tudnak vagy nem akarnak webshop fejlesztésével foglalkozni. Egyszerű, részben személyre szabható megoldásokról van szó. A szolgáltató és a webáruház-üzemeltető közötti egyszerű elszámolási lehetőségek miatt egyre többen használják a bérelhető webáruházakat.

Semmi sem lehet tökéletes!

Bár a bérelhető webshoprendszerek rengeteg előnyt kínálnak, érdemes tisztában lenni a működésük kereteivel is. Mivel egy kész rendszerhez csatlakozunk, a testreszabhatóságuk nem teljesen korlátlan, bizonyos design vagy funkcióbeli ötletek megvalósítása kompromisszumot igényelhet. Emellett egyes extra szolgáltatások gyakran a magasabb csomagokban érhetők el. A bérelhető webáruházak azoknak a kisvállalkozásoknak ideálisak, akik gyorsan szeretnének piacra lépni, stabil háttérrel, és nem akarnak rögtön milliós fejlesztésekbe belevágni.

A harmadik út az egyedi fejlesztésű webáruház. A legnagyobb kreatív szabadságot és a legtöbb lehetőséget a saját tervezésű, egyedi webáruházak kínálják. Sokan azért tartanak ettől, mert úgy gondolják, hogy a fejlesztése sokba kerül és a fenntartása túl sok időt vesz igénybe. Ez azonban nem feltétlenül igaz, ha figyelembe vesszük, hogy elérhetők ehhez nyílt forráskódú rendszerek.

Ez utóbbi megjegyzéssel kapcsolatban óvatosságra int a Shoprenter szakértője, aki blogposztjában megkülönbözteti az egyedi fejlesztésű és a nyílt forráskódú rendszert. Utóbbiban a felhasználó további fejlesztésekkel és bővítményekkel alakítja át a meglévő alapot a saját igényeihez igazodva, illetve az egyedi webshopot.

Az egyedi webáruház fejlesztésében kéz a kézben járnak az előnyök és a hátrányok

A szakértő leírásához hasonló összesítésekből sok kering a világhálón, például a Voov vagy a Raccoon Lab szolgáltatóé. Ezek hasonló tudnivalókat osztanak meg az egyedi webáruházakkal kapcsolatban. A legfőbb szabály talán az, hogy fejlesztésük kétségtelen előnyeit és elkerülhetetlen hátrányait egyszerre kell kezelnie azoknak az e-kereskedőknek, akik ilyen rendszert akarnak.

A megjelenés testreszabása ma már nem ördöngösség!

Ez azonnal igaz az egyedi rendszer legnagyobb előnyére, a magas szintű testreszabhatóságra. Egyedi dizájnt kínálnak, lehetővé teszik, hogy a webáruház-tulajdonos a márkáját kifejező módon jelenjen meg a virtuális tér piacain. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy az egyedi rendszerben a legköltségesebb elem maga a testreszabás.

Teljesen a nulláról kell felépíteni, mind a frontend, mind a backend felületet, amihez milliókra vagy mindkét területen erős fejlesztői tudásra van szükség. Akit megriasztanak a nehézségek, azoknak érdemes elgondolkodniuk arról, hogy a bérelhető rendszerek ma már oly mértékben testreszabhatók, hogy egymástól gyökeresen eltérő webáruházakat lehet kialakítani rájuk alapozva.

Megtévesztő lehet, hogy induláskor kedvezőbb áron is hozzájuthatunk egy egyedi webáruházhoz, amennyiben egy korábban másnak már lefejlesztett rendszert vásárolunk meg. Ez ugyanis csak egy alap, amelyet később egyedi fejlesztésekkel kell saját igényeinkhez igazítani. Egyedi a karbantartás és a frissítések is, amiket a bérelhető rendszereknél a szolgáltatási díjban le lehet tudni.

Elbukhat az egyedi rendszer a rossz kezelhetőségen vagy funkcionalitáson

A bérelhető rendszereknek adott az adminisztrációs felülete, nem alakíthatóak át. Ezzel szemben, egyedi fejlesztés esetén az adminisztrációs felület teljesen a felhasználó igényeire szabható. Ugyanakkor ez meghosszabbítja a fejlesztési időt és növeli a költségeket. Mindkét esetben elmondható, hogy a felhasználóknak meg kell tanulnia az adminisztrációs felület használatát.

Az egyedi webáruház esetén ezt a támogatást a fejlesztő cégnek kell biztosítania. Itt gondolni kell arra, hogy olyan tananyagot kapjunk, amelyet egy új kolléga betanításánál is használhatunk.

Az egyedi motorban olyan funkciók lehetnek, amilyenekre a megrendelő igényt tart, ugyanakkor érdemes szem előtt tartani, hogy a webáruházmotorok fejlesztésével foglalkozó cégek átfogó tapasztalattal rendelkeznek a szükséges funkciókról és azok bővítéséről. A bérelhető rendszerekben ezek már benne foglaltatnak. Így igaz lehet, hogy érdemes tanulni a best practice tapasztalatokból.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a jó technológiai támogató partner fontosságát

Ahogyan az egyedi rendszer elsajátításában, úgy további támogatásban is az a szakmai csapat tud segítséget nyújtani, amely a webáruházat készítette. A Shoprenter blogposztja szerint valamiben egyet értenek az e-kereskedelmi szakértők és a webáruház-tulajdonosok. Az egyedi webáruházak működtetése esetén a legnagyobb problémát mindig az eredeti fejlesztők távozása okozza.

Ezt az üzleti kapcsolatot lehetőleg úgy kell kialakítani, hogy „életre szóló házasság” legyen mindkét fél szándéka szerint. Ugyanez igaz a megbízhatósággal kapcsolatban. Az egyedi rendszer biztonságossága a fejlesztők szakértelmétől és az alkalmazott technológiai megoldásoktól függ. Az ilyen rendszerek gyakran nem rendelkeznek biztonsági auditálással, ami veszélyes lehet.

A jól skálázható webáruházrendszerek biztosítják, hogy a termékkínálat növekedésével az oldal teljesítménye, valamint betöltési sebessége ne romoljon, zökkenőmentes maradjon a vásárlói élmény. Az egyedi rendszerek rendkívül rugalmasak ilyen tekintetben. Ugyanakkor itt is felmerülnek a hátrányok. Az egyedi megoldások sokszor hosszú fejlesztési idővel és jelentős költségekkel járnak.

Összegzéssül

A bérelhető webáruház rendszerek az elmúlt 10 évben óriási fejlődésen mentek át – Magyarország 10 legnagyobb magyar tulajdonú áruházából is már több bérelhető platformra költözött át, mert abban hatékonyabban tudnak működni. A legfontosabb különbség az, hogy az egyedi rendszerben akkor lesznek új funkciók, innovációk, ha azt külön belefejlesztik a számukra – plusz pénzért. Ennek a rendszerbe kerülése ráadásul gyakran sok idő.

Ellenben a nyílt forráskódú és a bérelhető rendszerekben hamarabb elérhető lesz minden újdonság, hiszen ott a szolgáltató versenyelőnye is az, hogy folyamatosan szállítsa az újdonságokat, új funkciókat az ügyfeleknek. Így a kereskedő könnyedén tud új dolgokat tesztelni és nem jár nagy pénzbeli kárral neki, ha az mégsem válik be és nem akarja tovább használni.