A 2023-ban hatályba lépett NIS2 névre hallgató EU-s irányelv megköveteli számos piaci szektor nagyobb szereplőitől, hogy vegyék komolyan a kiberbiztonsági kockázatokat és ültessék gyakorlatba azokat az eljárásokat, amikkel megelőzhetők és kezelhetők az efféle támadások. 2024. december 31-ig Magyarországon is teljesíteniük kell az érintett cégeknek a kibervédelmi követelményeket, így jobb, ha mielőbb megismerkedünk az irányelv részleteivel.
Kiket érint a NIS2?
A NIS2 irányelv meghatározza, melyek azok az alapvető vagy fontos szervezetek, amelyekre vonatkoznak a kibervédelmi követelmények.
Az alapvető szervezetek körébe tartoznak
- az energetikai cégek,
- az utasok és árucikkek szállításával foglalkozó cégek,
- a banki és egyéb pénzügyi szolgáltatók,
- a közigazgatási ágazatok,
- az egészségügyi és űrkutatási szervezetek,
- az ivó- és szennyvíz szolgáltatók, valamint
- a digitális infrastruktúra szolgáltatók, mint a doménnév-nyilvántartók, DNS-szolgáltatók, internetszolgáltatók vagy felhőszolgáltatók.
A fontos szervezetek körébe tartoznak
- a postai és futárszolgáltatások,
- a hulladékgazdálkodók,
- az orvostechnikai, számítástechnikai, szállítmányozási stb. eszközök előállításával foglalkozó gyártóipari cégek,
- a vegyszerek gyártásával, előállításával és/vagy forgalmazásával foglalkozó cégek,
- élelmiszerek termelésével, feldolgozásával és/vagy forgalmazásával foglalkozó cégek
- a digitális szolgáltatásokat (nevezetesen keresőmotorokat, online piactereket és közösségimédia-platformokat) üzemeltető szervezetek.
Azoknak a cégeknek kell eleget tenniük a NIS2 kibervédelmi előírásainak, akik a felsorolt kategóriákba tartoznak, valamint vagy legalább 50 főt foglalkoztatnak, vagy meghaladja a 10 millió eurót az éves nettó árbevételük vagy mérlegfőösszegük.
Az e-kereskedelem területén tehát már azok a cégek is érintettek lehetnek, akik vegyszerek (pl. kozmetikumok) és élelmiszerek értékesítésével foglalkoznak és megfelelnek a középvállalkozás európai uniós kritériumainak.
Milyen kibervédelmi követelményeknek kell eleget tenni?
Az EY nemzetközi tanácsadó cég által az MTI-hez eljuttatott közleményben arra figyelmeztet, hogy az érintett vállalkozásoknak június 30-ig be kell jelentkezniük a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságánál, valamint 2025 végéig ki kell jelölniük egy auditort, aki elvégzi a szervezet kiberbiztonsági átvilágítását.
Az uniós előírás elvárja, hogy az érintett szervezetek
- ellenőrizzék, hogy a beszállítóik is megfelelő kibervédelmi gyakorlatokat alkalmaznak,
- belső képzésekkel és szimulációkkal ismertessék a munkatársakkal a kibervédelmi fogalmakat, veszélyeket és kiberhigiéniai gyakorlatokat,
- azonosítsák és orvosolják az IT rendszereik biztonsági kockázatait, illetve
- bejelentsék az esetleges incidenseket.
Az uniós előírás megköveteli továbbá, hogy az érintett vállalatok alkalmazzanak bizonyos alapbiztonsági intézkedéseket a kibertámadások megelőzése érdekében.
Többek között magukban foglalják ezen intézkedések
- a kriptográfia és titkosítás alkalmazását,
- a többlépcsős azonosítás használatát,
- az incidensek kezelésére szolgáló tervek kidolgozását, valamint
- fokozott biztonsági protokollok kidolgozását a szenzitív adatokat kezelő és azokhoz hozzáférő munkatársak számára.
Ahogyan Zala Mihály, az EY kibervédelmi szolgáltatásokkal foglalkozó vezetője kihangsúlyozta:
„éves árbevételük akár két százalékát is kifizethetik büntetésként azok a cégek, ahol 2025-ig nem készülnek fel az online betörési kísérletek megakadályozására, továbbá a cég vezetőit is eltilthatják feladatkörük gyakorlásától.”
Az irányelv teljes magyar nyelvű szövege itt olvasható.
A teljeskörű tájékoztatás céljából idézzük az irányelv 21. cikkét, amely felsorolja, miket kell magukban foglalniuk a védelmi intézkedéseknek.
- kockázatelemzési és az informatikai rendszerek biztonságára vonatkozó szabályzatok;
- eseménykezelés;
- üzletmenet-folytonosság, például tartalékrendszerek kezelése [backup management], valamint katasztrófa utáni helyreállítás és válságkezelés;
- az ellátási lánc biztonsága, ideértve az egyes szervezetek és közvetlen beszállítóik vagy szolgáltatóik közötti kapcsolatok biztonságával kapcsolatos szempontokat;
- biztonság a hálózati és információs rendszerek beszerzésében, fejlesztésében és karbantartásában, beleértve a sérülékenységek kezelését és közzétételét;
- szabályzatok és eljárások a kiberbiztonsági kockázatkezelési intézkedések hatékonyságának értékelésére;
- alapvető kiberhigiéniai gyakorlatok és kiberbiztonsági képzés;
- a kriptográfia és adott esetben a titkosítás használatára vonatkozó szabályzatok és eljárások;
- humánerőforrás-biztonság, hozzáférés-ellenőrzési szabályzatok és eszközgazdálkodás;
- adott esetben többtényezős hitelesítési vagy folyamatos hitelesítési megoldások, biztonságos hang-, video- és szöveges kommunikáció, valamint biztonságos vészhelyzeti kommunikációs rendszerek használata a szervezeten belül.