A mesterséges intelligencia forradalmasít(hat)ja egyes iparágak működését. A szabadúszó íróktól kezdve a grafikusokon át még az egészségügyi szakemberekre is hatással van már ez a jövőtechnológia. A Goldman Sachs nemrégiben készült jelentése szerint mintegy 300 millió munkahelyet érinthet a generatív MI, ami azt jelenti, hogy már a munkavégzés 18 százaléka automatizálódhat világszerte. Viszont tény, hogy a fejlett gazdaságokat ez erősebben érint(het)i, mint a feltörekvő piacokat.

A hakni-gazdaság (más néven szabadúszó gazdaság vagy megosztáson alapuló munkaerő-gazdaság) szeizmikus változás küszöbén áll. A mesterséges intelligencia megoldások gyors fejlődése forradalmasíthatja a szabadúszók, vállalkozók és független munkavállalók millióinak működését. Az emberiség akár akarja, akár nem, az innováció és az átalakulás kényszerű válaszútján áll.

A várakozások szerint az MI 2025-ben az ügyfélszolgálati interakciók akár 85 százalékát is automatizálhatja. Ez a megdöbbentő statisztika utal arra a hatalmas potenciálra (és közben persze potenciális zavarra is egyben), melyet az MI a hakni-gazdaság számára jelent(het). Egyrészt a Gépi Elme izgalmas lehetőségeket kínál, mivel hatékonyabbá teheti a feladatokat és új bevételi lehetőségeket is teremt(het). Másrészt jelentős kockázatokat is rejt magában, mivel nem szabad  letagadni, munkahelyek kiszorításával és az emberközpontú készségek aláásásával fenyeget.

A pozitív oldal

A mesterséges intelligencia átalakítja a hakni-gazdaságban a munka végzését, új lehetőségeket teremtve a szabadúszók és a független vállalkozók számára.

Okosabb feladat-összekötő algoritmusok

  • Hatékonyság: a mesterséges intelligencia algoritmusait már arra használják, hogy a szabadúszókat a képességeiknek és preferenciáiknak leginkább megfelelő munkákkal párosítsák. Ezek az algoritmusok hatalmas mennyiségű adatot elemeznek. Ide tartozik a korábbi munkatapasztalattól az ügyfelek visszajelzéséig minden, hogy a megfelelő személyeket válasszák ki az adott munkára. Az Upwork (és társai) például MI-alapú algoritmusokat használnak már a szabadúszók és az ügyfelek közötti munkaközvetítés javítására.
  • Csökkentett állásidő: az MI-vezérelt platformok segítségével a hakni-gazdaság startupjaiban kevesebb időt töltenek munkakereséssel, és több időt azzal, amihez a legjobban értenek. Ez a hatékonyság nemcsak a munkával való elégedettséget növeli, hanem a jövedelmi lehetőségeket is.

MI-vezérelt szabadúszó platformok

  • Áramvonalas működés: a mesterséges intelligenciát már integrálják a szabadúszó platformokba, hogy automatizálják az olyan folyamatokat, mint a projektmenedzsment, a kommunikáció és a kifizetések feldolgozása. Ez csökkenti a munkavállalók adminisztratív terheit, lehetővé téve számukra, hogy a fő feladataikra koncentráljanak.
  • Fokozott ügyfél-munkavállaló párosítás: ezek a platformok (Fiverr, freelancer.com, Toptal és társai) mesterséges intelligenciát használnak annak biztosítására, hogy az ügyfeleik megtalálják a legmegfelelőbb szabadúszókat a projektjeikhez, javítva ezzel a munkák sikerességét és az elégedettséget mindkét oldalon.

Automatizált szerepek

  • Új munkakategóriák: az MI térhódítása új hakni-gazdasági „szerepek” létrejöttéhez vezetett, például a mesterséges intelligencia-alapú chatbotok irányításához vagy az ügyfél-interakciók elemzéséhez a szolgáltatásnyújtás javítása érdekében. Ezek a pozíciók gyakran jól fizetőek és egyedi készségeket igényelnek, új karrierlehetőségeket biztosítva a hakni-gazdaságban tevékenykedőknek.
  • MI által támogatott kreatív munka: az MI-eszközök olyan területeken egészítik ki a kreatív folyamatokat, mint a grafikai tervezés, a tartalomkészítés és a zenei produkciók. Ez lehetővé teszi, hogy a szabadúszók összetettebb projekteket vállaljanak, és rövidebb idő alatt kiváló minőségű munkát is végezzenek.

A sötét oldal

Számos előnye ellenére az MI szerepe a hakni-gazdaságban jelentős kihívásokkal is jár(hat).

Munkahelyek kiszorítása

  • Az automatizálás veszélye: ahogy az MI egyre alkalmasabbá válik a munkavégzés helyettesítésére a mindennapokban, úgy számos hagyományos „szabadúszó szerepet” fenyeget majd az a veszély, hogy elavulttá vál(hat). Az automatizálástól korábban „megkímélt” feladatokat (az ügyfélszolgálatot, az adatbevitelt, sőt még egyes kreatív szerepeket is) ma már egyre nagyobb pontossággal végezheti el a mesterséges intelligencia.
  • A jövedelmekre gyakorolt hatás: a munkahelyek mesterséges intelligencia általi kiszorulása a hakni-gazdaság munkavállalóinak jövedelmének csökkenéséhez vezethet. Különösen igaz ez azok esetében, akik nem tudnak alkalmazkodni a piac új igényeihez.

A mesterséges intelligencia által vezérelt hatékonyság miatti keresetcsökkenés

  • Alacsonyabb fizetés: ahogy az MI növeli a hatékonyságot, úgy csökken az egyes feladatok elvégzéséhez szükséges időfaktor. Ez ugyan előnyös a termelékenység szempontjából, de gyakran a fizetések csökkenéséhez vezet. Ez különösen igaz azokra a szerepekre, melyek a ráfordított idő vagy az elvégzett feladatok alapján fizetnek.

Az emberközpontú készségek elvesztése

  • Az egyedi készségek eróziója: az MI hatékonysága gyakran az emberközpontú készségek, például a kreativitás, az empátia és a problémamegoldás rovására megy. Ahogy az MI-rendszerek egyre több feladatot látnak el, úgy csökken az igény ezekre az egyedülállóan emberi készségekre, ami leértékelheti a szabadúszók piaci értékét.
  • Szakképzettségi hiányosságok: azok a munkavállalók, akik nem képzik magukat tovább, hátrányos helyzetbe kerülhetnek. A piac egyre inkább azoknak kedvez, akik a mesterséges intelligencia mellett is tudnak dolgozni, nem pedig azoknak, akik kizárólag a hagyományos készségeikre támaszkodnak.

Hogyan lehet boldogulni az MI-vezérelt hakni-gazdaságban?

 Ahhoz, hogy a szabadúszók ne csak túléljenek, hanem gyarapodjanak is az MI-vezérelt hakni-gazdaságban, proaktív lépéseket kell tenniük.

Továbbképzés az MI-hez kapcsolódó területeken

  • MI-eszközök elsajátítása: a szabadúszóknak fontolóra kell venniük, hogy megtanulják az iparáguk szempontjából releváns MI-eszközök használatát. Ez az alapvető MI-algoritmusok megértésétől az összetett Gépi Elme által vezérelt platformok elsajátításáig terjedhet.
  • Folyamatos tanulás: a technológiai környezet gyorsan fejlődik, és a folyamatos tanulás kulcsfontosságú. A mesterséges intelligenciával és technológiával kapcsolatos tanfolyamokra vagy tanúsítványokra való beiratkozással így a szabadúszók mindig az élvonalban maradhatnak.

A jövedelemforrások diverzifikálása

  • Többféle jövedelemforrás: a mesterséges intelligencia által vezérelt gazdaságban kockázatos már csupán egyetlen jövedelemforrásra támaszkodni. A szabadúszóknak diverzifikálniuk kell a bevételi csatornáikat, esetleg különböző szegmensekben nyújtott szolgáltatásokkal vagy új, MI-alapú szerepek felfedezésével.
  • Új lehetőségek felfedezése: vegyük fontolóra az olyan szerepköröket, mint az MI-tanácsadás! Ahol a szabadúszók segíthetnek a vállalkozásoknak a Gépi Elme integrálásában a működésükbe, vagy a tartalomkészítésben a mesterséges intelligencia-alapú platformok számára.

Az MI kihasználása a termelékenység fokozására

  • Az MI eszköz, nem versenytárs: a szabadúszóknak az MI-re nem versenytársként, hanem egy új eszközként kell tekinteniük, mely növelheti a termelékenységüket. Az MI-alapú projektmenedzsment, marketingautomatizálás és analitikai eszközök használatával időt takaríthatunk meg és növelhetjük a teljesítményünket.

Az MI-vel kiegészített hakni-gazdaságban lévő munka jövője

Az MI integrálása a hakni-gazdaságba nem csupán egy trend, ez egy elkerülhetetlen átalakulás, mely a munka jövőjét gyökeresen fogja átalakítani. Az MI-eszközök már most is javítják a szabadúszó gazdaságot azáltal, hogy racionalizálják a feladatokat, javítják a megfeleltetési algoritmusokat, és lehetővé teszik, hogy a független vállalkozók a nagyobb értékű feladatokra koncentrálhassanak.

A mesterséges intelligencia további fejlődésével még kifinomultabb eszközökre számíthatunk, melyek tovább csökkentik a belépési korlátokat, megkönnyítve a legkülönbözőbb hátterű emberek számára a hakni-gazdasághoz való csatlakozást. Ez a szabadúszók számának jelentős növekedéséhez vezethet világszerte.

A hakni-gazdaság már most is jelentős erőt képvisel: 2023-ban mintegy 1,57 milliárd ember (a globális munkaerő közel 47 százaléka) végzett ilyen jellegű munkát. Bár a jövőt nehéz megjósolni, az MI és a hakni-gazdaság kéz a kézben jár(hat). Ahogy a mesterséges intellingencia új lehetőségeket és munkakategóriákat vezet be, a független munkaerő fel fog nőni a kihíváshoz a továbbképzés, a rugalmasság és a folyamatos tanulás elfogadásával.