Tölgyes László András
A szerző cikkei:
-
Az OpenAI Dall-E és a ChatGPT elindítása után 2023-ban drámaian megváltozott a globális MI-térkép. A várakozásokkal ellentétben azonban az ezt követő piaci fejlődés és az innováció nem az Egyesült Államokra vagy más nyugati országokra összpontosult. Kína a nyerő egyelőre, és az is látszik már, hogy mi lehet ennek az oka.
-
A deepfake-ben fejlett mesterséges intelligenciát használnak arra, hogy arcokat és emberi beszédet helyezzenek el egy-egy videón úgy, hogy azok teljesen hitelesnek tűnjenek. Bár maga a technológia első pillantásra lenyűgöző, komoly aggodalomra ad okot a benne rejlő visszaélések lehetősége.
-
Az OpenAI végre bejelentette, hogy a ChatGPT-be keresőmotort is illeszt. Érdemes megvizsgálni egy kicsit részletesebben, mit is fog majd ez jelenteni a keresőpiac és a végfelhasználók számára, s hogy a SearchGPT felhasználói tényleg akasztják-e majd a keresőpiac doyen-jét.
-
Az ötkarikás játékokon idén nem kizárólag a sportteljesítmények voltak népszerűek, a Gépi Elme is jelentős integrációs szerepet töltött be a játékok különböző aspektusaiban. Az olimpia idején az MI célja a sportolók teljesítményének fokozása, a tisztességes játék biztosítása, valamint a nézők és a résztvevők általános élményének javítása volt. Ezeket a célokat pedig úgy tűnik sikeresen abszolválta.
-
A mesterséges intelligencia (MI) jött, látott és úgy tűnik győzött, bármennyire is utálják sokan. Egy dolog nem tagadható le, idén a hangsúly már az alkalmazási rétegre terelődött. De vajon amit eddig láttunk, csupán korai kísérletek voltak vagy a megoldások előtt is nyitják meg az utat?
-
A manapság trendi MI olyan transzformatív technológiának ígérkezik, mely a pénzügyi műveltség új reneszánszát és a pénzzel kapcsolatos azonnali jobb döntéseket ígéri.
-
A blokklánc technológia és a generatív MI készen állnak arra, hogy átalakítsák az ICT-piacot és a gazdaságot. A fejlesztések egy decentralizált, bérlésen alapuló gazdaság felé való elmozdulást jeleznek, ahol az erőforrásokhoz igény szerint férhetnek hozzá. Ez az átalakulás jelentős hatással lehet a hatékonyságra, a termelékenységre és a gazdasági növekedésre is.
-
Az MI-ügynökök olyan programok, melyeket arra hoztak létre, hogy érzékeljék környezetüket és automatikus döntéseket hozzanak mesterséges intelligencia modellek segítségével. Ezért nem egy mesterséges intelligenciáról van szó, mellyel interakcióba kell lépnünk, mint a ChatGPT, hanem olyan programokról, melyeket arra terveztek, hogy a környezetük alapján végezzenek el különböző feladatokat.
-
A 2021-es év a Web3 hajnalát jelentette, egy olyan decentralizált internet vízióját, melyet a blokklánc és a felhasználói tulajdonjog erősített. A kockázati tőkebefektetők, akiket lenyűgözött a benne rejlő lehetőség, harminc milliárd dollárt zúdítottak a születőben lévő „birodalmat” alakító startupokra. Ám mára a helyzet drámaian megváltozott.
-
El tudjuk képzelni, hogy bármilyen kérdést feltehetünk egy keresőmotornak, és pontos, teljes és naprakész választ kaphatunk anélkül, hogy több tucat weblapon kellene navigálnunk? Ezt ígéri a Perplexity AI, egy mesterséges intelligenciával működő keresőmotor és chatbot.