A mifelénk gyakran közüzemi szolgáltatóként funkcionáló Facebook és társai egyre komolyabb hátrányba kerülnek a közösségi média platformok versenyében. Bár hazánkban évekig igaz volt, hogy a Facebook és az Instagram az a hely, ahol bármit el lehet adni, a kínai és más régiós versenytársak megjelenésével az e-kereskedelmi verseny egyre kiélezettebbé vált. Ezért a Meta tavasszal új eszközöket vet be. A cél: az offline és online eladások hatékonyságának növelése.
Kilépve a metaverzum bűvöletéből, és ráfordulva az AI-forradalomra: a vállalat új e-kereskedelmi támogató eszközei – ígéreteik szerint – mind a fizikai bolttal rendelkező kereskedők, mind az online szereplők számára elérhetővé teszik a cég AI-modelljeinek előnyeit. Emellett kifinomultabb hirdetési beállításokat és egyszerűsített fizetési (check-out) folyamatokat is bevezetnek. Elsőként az amerikai üzleti felhasználók, majd később a nemzetközi piacok számára.
A cég platformjain megjelenő online hirdetések 46,8 milliárd dollárt tettek ki a Meta 48,4 milliárd dolláros utolsó negyedéves bevételéből. Ez éves összevetésben mintegy 21 százalékos növekedést jelent a 2023-as év azonos időszakához képest. Kiemelten fontos az e-kereskedelmi szektor, amely tavaly a legnagyobb mértékben járult hozzá a növekedéshez – miközben a Meta más szolgáltatásain megjelenő hirdetéstípusokból származó bevétel csupán hat százalékkal emelkedett. A vállalat monetizációs stratégiájának egyik fő pillére továbbra is a hirdetési kínálat bővítése. Értve ezt többek között olyan alacsonyabb megtérülésű felületeken, mint a videók, vagy a nemrégiben elindított mikroblog-platform (Threads), amely a Twitter (X) riválisaként inkább kevesebb, mint több sikerrel próbálja ellopni a show-t a Blueskytól.
Cél: a hozzáférés kiterjesztése
Az Ecommerce Bridge összegyűjtötte, melyek azok a főbb változások, amelyeket a Meta 2024 tavaszától vezet be az e-kereskedelmi szektor megerősítésére. A legfontosabb cél az omnichannel hirdetésekhez való hozzáférés kiterjesztése, az online és hagyományos bolti értékesítések támogatására. A generatív mesterséges intelligencia új alkalmazásai közé tartozik a virtuális próba, háttér generálás a katalógus hirdetésekhez, illetve a Meta saját fejlesztésű – hazánkban is elérhető – virtuális asszisztensén keresztüli hirdetés megjelenítés.
Emellett egyszerűsített fizetési folyamat is bevezetésre kerül a Facebook Shops hirdetésekhez – első körben az Egyesült Államokban és néhány kiválasztott nemzetközi piacon. Már most biztosra vehető viszont, hogy a felhasználók körében visszatetszést kelthet az a terv, miszerint a Facebook értesítések között is hirdetések jelenhetnek meg.
Bár a 2024-es pénzügyi adatok meglehetősen kedvezőek, a legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy a Meta mennyire tud releváns maradni az amerikai piacon, ahol egyre erősebb kínai versennyel kell szembenéznie – különösen egy visszaeső online hirdetési piacon. A Tinuiti digitális marketingkutató cég szerint az amerikai hirdetők a tavalyi ünnepi szezonban 13 százalékkal növelték TikTok-költéseiket. Ez csak a fele a harmadik negyedévben mért 27 százalékos növekedésnek, ami jóval elmarad a 2023-as év végi 64 százalékos csúcsértéktől. Mégis sikeres évet zárt a kínai platform. A MediaRadar adatai szerint 2024-ben a TikTokra fordított hirdetési kiadások elérték a 4,8 milliárd dollárt. Az előző évhez képest ez 27 százalékos növekedést jelent.
Cél: a fiatalok elérése…
A Meta a márciusi közleményében külön megszólította az e-commerce szektort, amely továbbra is bevételeinek gerincét adja. A legnagyobb újdonság a többcsatornás értékesítési és hirdetési modellt alkalmazó cégeket érinti. A Meta szerint ezek 15 százalékkal alacsonyabb omnichannel CPA-t (konverzióra jutó költséget) és 12 százalékkal magasabb ROAS-t (hirdetési költségmegtérülést) értek el a hagyományos kampányokhoz képest. Mivel ez a funkció nyártól globálisan is elérhető lesz, a hirdetők időben finomíthatják stratégiáikat az ünnepi szezonra.
„A hirdetések kritikus részét képezik marketingstratégiánknak, mellyel elérjük a fiatalabb célközönséget, és növeljük értékesítéseinket mind online, mind több mint 800 üzletünkben.”
– nyilatkozta Craig Brommers, az American Eagle marketingigazgatója. Hozzátette azt is, hogy „Az omnichannel hirdetésekkel 48 százalékkal magasabb megtérülést értünk el fő célcsoportunk, a 18–24 éves vásárlók körében”. A Meta emellett frissíti azokat az online értékesítést támogató eszközöket is, amelyek a Facebook Shopsban érhetők el. Megérkezik például az egyszerűsített fizetési élmény, amely lehetővé teszi, hogy a vásárlók a kosár összeállítása után a hirdető weboldalán fejezzék be a vásárlást. Az opció egyelőre csak Ausztráliában és Tajvanon érhető el, de a tesztidőszak után globálisan is bevezetésre kerül.
Könnyebbé válik az influenszer hirdetések integrálása is a Meta rendszerébe: lehetőség lesz a Partnership hirdetések és az Advantage+ katalógushirdetések összekapcsolására. Új, AI-alapú algoritmus szolgálja majd ki az ajánlott termékek megjelenítését is, a hirdetők katalógusában szereplő legrelevánsabb ajánlatokat használva.
A Meta bővíti a generatív MI alkalmazásait is a kiskereskedelemben is: a Meta AI chatbot mellett a jövőben lehetőség nyílik majd virtuális ruhapróbára, háttérképek generálására termékfotókhoz, valamint személyre szabott termékleírások készítésére.
… és a hirdetések optimalizálása
Mindezekkel együtt új hirdetési formátumok is érkeznek majd: megkezdődik a Facebook-értesítésekben megjelenő hirdetések tesztelése. A felhasználók bizonyos mértékig szabályozhatják majd ezeket, például elrejthetik, törölhetik vagy visszajelezhetik a hirdetés tartalmát. A hárompontos menüből eldönthetik, hogy több vagy kevesebb hasonló reklámot szeretnének látni. Ezek az értesítési hirdetések a Facebook ismert csengőikonjára koppintva jelennek majd meg. Kapnak egy, „szponzorált” megjelölést, így elkülönülve az ismerősöktől érkező bejegyzésekhez, kedvelésekhez vagy eseményekhez kapcsolódó értesítésektől.
Újdonságként lehetőség lesz promóciós kódok e-mailes kiküldésére is: a hirdetők bekérhetik a felhasználók e-mail-címét e célból. Emellett az Instagramon is elérhetővé válik a webhelylinkek használata, amely korábban csak a Facebookon volt opció. Ezek a linkek lehetővé teszik, hogy a hirdetők egyetlen kép- vagy videóhirdetésben több céloldalt emeljenek ki, és ezzel javítsák a felhasználók navigációját az érdekes tartalmak felé.