Év végén a szakértők a jövőt fürkészik. Ezt tették a McKinsey tanácsadó cég elemzői is, akik megpróbálták felvázolni, milyen ismérvek választják majd el a jövőben az élenjáró online kerekedőket a lemaradóktól. Az eredmény sajnos arra utal, hogy a next generation e-commerce, avagy next-commerce felé vezető versenyben a nagy cégek vannak előnyben.
Az elektronikus kereskedelem alapvető változásokon megy keresztül. Megváltozik, ahogy a vállalatok egymással (B2B) és fogyasztókkal (B2C) kapcsolatba lépnek, illetve ahogy a megszerzett kapcsolataikat fenntartják. Elég a mesterséges intelligenciára utalni, ami lényegében két év alatt az e-kereskedelmi folyamatok elengedhetetlen részévé vált.
Ez is érdekelhet
A McKinsey tanácsadó cég szakértői annak jártak utána a B2B és a B2C üzletben érdekelt ötszáz vállalat megkeresésével, hogy mi választja el a sikeres, élenjáró vállalatokat az elektronikus kereskedelemben a lemaradóktól. Amerikai, brazil, brit, kínai és német vállalatok gyakorlatait hasonlították össze. Élenjáróknak azokat a vállalatok tekintették, amelyek országuk átlagánál tíz százaléknál nagyobb növekedést értek el az elmúlt időszakban. Ennek alapján a siker olyan ismérveit vázolták fel, amelyek a nagyobb cégek játékterének mutatja a next-commerce-t. Magyarán nagy tőkével a háttérben lehet jó eséllyel folytatni a piaci csatákat a versenytársakkal.
Told háttérbe az óvatosságot, ha a befektetésekről van szó!
A geopolitikai feszültségek és a gyakran ellentmondó gazdasági mutatók óvatosságra intették a vállalatokat az elmúlt évben. Ennek eredményeként a tanácsadó cég korábban készül Technology Trends Outlook, 2024 elemzése is azt mutatta, hogy szinte minden ágazatban mérséklődtek a befektetések. A mostani felmérésből azonban az derült ki, hogy az élenjáró vállalatok költségcsökkentései sokkal visszafogottabbak, mint a lemaradókéi. Az utóbbiak vezetőinek a kiadások lefaragása első három stratégiai céljaik között szerepel. A sikeres vállalatok menedzsereinél ez a szempont nincs benne az első tízben.
Húsz százalékuk első számú célja a generatív mesterséges intelligencia meghonosítása a cégüknél. Eközben a lemaradók esetén csak öt százalék ez az arány. Harminc százalékuk cége fejlesztési büdzséjének 10 százalékát akarja az MI-re költeni a következő 12 hónapban. Ezen belül több mint tíz százalék azok aránya, aki a kiadások 25 százalékát szánja erre. A lemaradók vezetőinek csak tíz százaléka részesíti ennyire előnyben a mesterséges intelligenciát.
A sok találkozási pont fontosabb, mint gondolnánk
A sokcsatornás érintkezés a fogyasztókkal, az ügyfelekkel közhelynek számít az e-kereskedőkkel szemben támasztott követelmények között. A McKinsey szakértői azonban még ezen a területen is találtak különbségeket a jól menő és a kevésbé jól menő vállalatok között. Az élenjáró cégek 60 százaléka fejleszt online piactereket, míg a lemaradóknak csak 54 százaléka. A social commerce területén 63 százalék és 50 százalék ez a két adat.
A digitális csatornák átveszik a hagyományos utak helyét a profittermelésben. A sikeres cégek menedzsereinek 30 százaléka számolt be arról, hogy a digitális összeköttetéseknek köszönhetően elért nyereségük sokkal nagyobb volt, mint amekkora profitot a hagyományos offline csatornákon elértek. Ez az arány majdnem kétszerese annak, amit a lemaradó vállalatok vezetői tapasztalnak.
Az élenjáró cégek 40 százaléka e-kereskedelmi bevételeinek több mint tíz százalékát kitüntetett alkalmakhoz (Black Friday, év végi főszezon) kapcsolódva éri el. A lemaradók közel negyede nem is indít akciókat ezekhez a lehetőségekhez kapcsolódóan. Még a B2B szegmensben is a 30 százalék ez az arány a sikeres vállalatok esetén.
A McKinsey elemzői nem vitatják, de…
Miközben a kisebb e-kereskedők nem nagyon tehetnek más, hogy mint hogy folyamataik egy részét kiszervezik külső szolgáltatókhoz, a McKinsey vizsgálatából az derült ki, hogy a legsikeresebb vállalatok leigazolják a tehetséges embereket. Amit csak lehet, házon belül oldanak meg. Az élenjárók másfélszer gyakrabban fektetnek be a legjobb technikai szakértők megszerzésébe, mint a lemaradó cégek.
Adatmérnökökről, szoftverfejlesztőkről van szó, akik szoros együttműködésben dolgoznak az üzletért felelős munkatársakkal. A legjobb cégek pontosan tudják, milyen problémák megoldására vagy célok elérésére akarnak saját szakembergárdát felépíteni, míg a gyengébb vállalatoknál sokszor bizonytalan, hogy mit is akarnak házon belül megoldani. A jó technológiai alapok megteremtésének az üzleti stratégia részévé kell válniuk. Az élenjáró vállalatok 20 százaléka kezeli kiemelt befektetési területként az e-kereskedelem technológiai infrastruktúrájának fejlesztését, szemben a lemaradókkal, amelyek esetén nyolc százalék ez az arány.
Ennek tükrében kissé meglepő a McKinsey elemzőinek végső tanulsága. Nem vitatják, hogy a következő generációs online kereskedelem a jelenleginél is technológiaigényesebb lesz. Ezzel egyidejűleg úgy vélik, hogy a megfelelő technikai háttér csak akkor működhet jól, ha párosul a jó szervezéssel, a centralizáció és a teamek önállóságának jó kombinálásával, az alkalmazottak tudásának kihasználásával.
A technológia fontos, de amikor az értékteremtésről van szó, akkor a jó háttér-infrastruktúra önmagában sohasem elég a sikerhez.