Kacifántos döntést hozott a kanadai kormány a TikTok jövőbeni tevékenységéről az észak-amerikai országban azt követően, hogy a déli szomszédnál, az Egyesült Államokban január végén elérhetetlenné válhat a kínai közösségi platform. Donald Trump régi-új amerikai elnöknek nem lesz könnyű dolga, ha vissza akarja csinálni ezt a döntést.
Sajátos döntést hozott a kanadai kormány a TikTok tevékenységéről a fagyos észak-amerikai országban. A kínai közösségi platform helyi irodáit statáriális gyorsasággal bezárják, ám nem teszik elérhetetlenné a TikTok oldalait. A kanadaiak továbbra is nézhetik a videóit és feltölthetik rá saját rövid „filmalkotásaikat” – derült ki a kormány határozatából, amit a The Register hírportál ismertetett.
Francois-Philippe Champagne innovációs, tudományos és ipari miniszter elrendelte, hogy „építsék le” a TitTok Technology Canada vállalatot. Ez azt jelenti, hogy bezárják a cég vancouveri és torontói irodáit. A miniszter közleménye szerint az ország állampolgárainak egyenként kell dönteniük arról, hogy tovább használják-e a TikTokot vagy sem.
A közösségi platform szóvivője természetesen elítélte a barátságtalan lépést. Azt is jelezte, hogy a portál a független kanadai bíróságon meg fogja támadni kanadai leányvállalatának ellehetetlenítését. A szóvivő azt mondta a The Registernek, hogy már csak azért sem tartják bölcs döntésnek az irodák bezárását, mert azzal számos jól fizetett munkahely szűnik meg.
Titokban maradnak a keménykedés részletei
A kormány szóvivője nem volt hajlandó válaszolni azokra a kérdésekre, amelyek a döntés pontos hátterét firtatták. Ezek arra vonatkoztak volna, hogy mégis mit fednek az általános magyarázatban szereplő nemzetbiztonsági megfontolások. Nehéz ugyanis megmagyarázni azt, hogy bezárják a TikTok helyi irodáit, de nem akadályozzák meg a platform használatát.
A kormány álláspontja szerint az Investment Canada Act törvény titoktartásra vonatkozó része megtiltja a kabinetnek, hogy a nyilvánosságra hozott indokláson túl mást is kommunikáljon. A szóvivő azt mondta, hogy a döntés alapvetően az ország biztonsági és hírszerzési szervezeteinek jelentésein alapul, amelyeket alaposan tanulmányoztak.
A kanadai fejlemények némi lemaradással követik a TikTok ellen az Egyesült Államokban tett lépéseket. Az elnökválasztás napjáig, november 5-éig úgy látszott, hogy a kínai közösségi platformot annak rendje és módja szerint betilthatják az Amerikai Egyesült Államokban. Ám a voksolás eredményeként hamarosan érkező hatalomváltás, Donald Trump elnökké választása fordulatot hozhat.
A Trump-féle hátraarc
Joe Biden, áprilisban írta alá azt a törvényt, mely a TikTokot kitiltja az elérhető alkalmazások közül az Egyesült Államokban, ha a ByteDance 2025. január 19-éig nem értékesíti a mögötte álló vállalatot egy amerikai vásárlónak. A „megszólított” tulajdonos cég azonnal pert indított a döntéssel szemben, amit a vállalkozási szabadság megsértésének tart.
A ByteDance álláspontja szerint a jogi alaptalanság mellett, technikailag és kereskedelmileg is lehetetlen kipiszkálni a TikTokot a többi közösségi platform közül.
A folyamat mehetne tovább a maga útján, ha Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke, megváltoztatva korábbi álláspontját, nem fordult volna szembe a Biden-adminisztráció döntésével. Trump korábbi elnökként, 2020-ban aláírt egy rendeletet, amely gyakorlatilag törvényen kívül helyezte a TikTokot. Ez a jogszabály nem lépett érvénybe, mert bíróságon megtámadták. A régi-új elnök idén márciusban azonban megváltoztatta korábbi „elvi álláspontját”, és beállt a közösségi platform amerikai működésének védelmezői közé – derült ki a Forbes összefoglalójából.
Fehér asztalnál összedugta a fejét egy politikus és egy mágnás
Hírek szerint azért változtatta meg korábbi hozzáállását, mert Jeff Yass üzletember, Pennsylvania állam leggazdagabb embere, a Republikánus Párt egyik jelentős támogatója, fehér asztal mellett meggyőzte arról, hogy tévedett. Nem mellékes körülmény, hogy Yassnak jelentős tulajdonrésze van a ByteDance-ban. A megválasztott elnök immáron úgy gondolja, hogy a TikTok betiltása csak Mark Zuckerbergnek, a Meta vezérigazgatójának és a Facebook közösségi portálnak segítene.
Szerinte Zuckerberg és a Facebook a nép ellenségei.
Később Trump már a TikTok mellett kampányolt. Szeptemberben már arról szónokolt, hogy ha azt akarják, hogy a TikTok megmaradjon Amerikában, akkor szavazzanak Donald Trumpra.
Az ügy enyhén szólva érdekes részlete, hogy a kínai portál betiltásának január 19-én kellene életbe lépnie – ha tulajdonosa addig nem adja el egy amerikai cégnek – Trumpot viszont január 20-án iktatják be hivatalába. Így nincs lehetősége megakadályozni a törvény végrehajtását. Azt ajánlhatja az alkalmazásokat kínáló cégeknek, hogy ne hajtsák végre, majd megpróbálhatja visszavonatni a Kongresszussal a jogszabályt.
Tovább színezi a képet, hogy a ByteDance által indított perben mind a felperes, mind az alperes (a szövetségi állam) azt kérte a bírótól, hogy december 6-áig hozza meg a döntését. Akármi lesz is azonban ez, a vesztes biztosan a Legfelsőbb Bírósághoz fordul. Emellett a Bidennek joga van 90 nappal meghosszabbítani a január végi határidőt, ha úgy látja, hogy a ByteDance megkezdte amerikai tulajdona értékesítésének előkészítését.
Trump a TikTokon is szupersztár,
Hogy Donald Trumpot mi fogja motiválni az ügyben, azt nem nehéz elképzelni. Júniusban indított TikTok-oldalán néhány hónap alatt 14 millió követőt gyűjtött, amit vélhetően csak a leges legnagyobb popsztárok tudnának utána csinálni.
Az Amerikai Egyesült Államokban egyébként régóta „feketelistán van” a TikTok. A New York Timesban megjelent hír szerint a hatóságok 2019-ben adatgyűjtést indítottak, mert a gyanú szerint a közösségi portál megosztja felhasználóinak adatait a kínai kormánnyal. De kongresszusi képviselők is hangot adtak aggodalmuknak:
a TikTok túl nagy befolyást szerzett az Egyesült Államokban, különösen a fiatalok körében.
A kínaiak letették a főesküt, hogy nem tettek és tesznek ilyet. Ezzel együtt is, 2022-ben betiltották a szövetségi kormány komputerein a TikTok használatát. Később az amerikai tagállamok fele hasonló döntést hozott. A Kongresszus mindkét házának vezetője üdvözölte a ByteDance-t tulajdona eladására kötelező hírt. Azzal együtt is, hogy a képviselőház első embere, Mike Johnson általában azt csinálja, amit Trump elvár tőle.