Az elektronikus kereskedelem oroszországi királya, a Wildberries minden bizonnyal jelentős nemzetközi vállalattá nőtt volna, ha az orosz hadsereg nem támadja meg Ukrajnát. Mivel megtette, az azt követő nyugati szankciók egészen más útra terelték a vállalatot. Ami pedig a jelek szerint egy sötét erdőbe vezette Tatjana és Vlagyiszlav, a vállalkozás alapítóinak életét.
Vlagyiszlav Bakalcsuk orosz online kereskedőnek, Oroszország legnagyobb online kiskereskedelmi portálja, a Wildberries társtulajdonosának közvetítőre volt szüksége, miután vitába keveredett a másik tulajdonossal, feleségével, a céget vezető Tatjana Bakalcsukkal – kezdi az igazi orosz történet leírását a Financial Times. Ha más országban élne, akkor vélhetően választott bírósághoz fordult volna, ám Oroszországban ez nem járható út. Ott egy kellően erős emberre van szükség, aki latba tudja vetni a „befolyását” a nehéz helyzetben lévő üzletember érdekében.
Így aztán Razman Kadirovtól, Csecsenföld teljhatalmú hadurától kért segítséget. Nemrégiben megjelent egy videó a közösségi médiában, amelyben Bakalcsuk látható amint éppen azt magyarázza Kadirovnak, hogy felesége és üzleti partnere, Tatjana rossz társaságba keveredett, elhagyta otthonát és ki akarja őt szorítani a Wildberriesből, amelyet együtt alapítottak két évtizeddel ezelőtt.
Ördögök és démonok is szerepelnek a sztoriban
Kadirov fekete kapucnis pulóverben, egy kanapén ülve, kettejük korábban nem ismert, egy évtizedes kapcsolatáról lamentált. Majd megígérte, hogy segít visszahozni Tatjana Vlagyimirovnát a családjához – és megvédeni a legális üzletet. Eközben a háttérben drámai zene szólt.
„Ördögök és démonok nyílt, arcátlan vagyonszerzés céljából összeromboltak egy hétgyermekes családot”
– utalt a hadúr arra, hogy Tatjana hét gyermeknek adott életet. „Vissza kellene adniuk a vagyont és a feleségednek vissza kellene térnie otthonába” -mondta. Majd hozzátette még, hogy Bakalcsuk riválisai várhatják sorsuk beteljesülését. Ki szeretne ezek után a helyükben lenni – tehetnénk fel a költői kérdést.
Kadirov megjelenése a színen az ilyen és hasonló ügyekben jól mutatja az orosz üzleti viszonyok gyors erodálódását a háború kitörése óta – vélik a brit üzleti lap cikkének írói. Az orosz üzletemberek ezt megelőzően nyugati bíróságok és választott bíróságok előtt rendezték a vitáikat. Ciprus volt az első számú helyszíne ezeknek. Az oligarchák bíztak abban, hogy a londoni bíróságokon megfelelően tudják érvényesíteni üzleti érdekeiket.
Egy virágzó üzletet hervasztott el a háború
Ahogy ez a lehetőség elveszett, a Kadirov-féle figurák vették át a közvetítői szerepet, sőt esetenként a „legfelsőbb fellebbviteli fórum”, Vlagyimit Putyin, Oroszország államfője személyesen avatkozik be. Nyugati szakértők szerint Bakalcsukék nagy felhajtással tálalt ügye bizonyára nem az első, amelyben Kadirov játssza a „bíróság” szerepét.
Mielőtt a házas felek összevesztek, az online kereskedelemre jellemző sikersztori élén álltak. A koreai származású Tatjana volt az üzlet motorja, pedig sem közgazdasági végzettsége, sem üzleti tapasztalata nem volt. A üzletet 2004-ben alapították kezdetben az Otto és a Quelle katalógusokban megjelent ruhák, majd használt nyugati ruházati termékek online értékesítésére.
Bakalcsuk, aki saját vállalkozását üzemeltette, a cégtörténet szerint néhány millió dollár értékű kezdőtőkével segített beindítani a vállalkozást. A pénzhez úgy jutott, hogy nem sokkal korábban eladta az UTech internetszolgáltatót a Gazprombanknak 7,5 millió dollárért. A szakértők azzal dicsérték a párost, hogy ők azok, akik Oroszországban létre tudtak hozni egy jelentős céget állami hátszél nélkül.
Az üzletasszony új utakat keresett
A részvények túlnyomó többségét birtokló Tatjana lett Oroszország leggazdagabb asszonya. A Forbes 7,4 milliárd dollárra becsülte a vagyonát. A háború után azonban lezárult az orosz cégek előtt a nyugati kapcsolat lehetősége és a Kreml lényegében a hadsereg szolgálatába állította a gazdaságot. A bezárt országban lévő jómódúak között az 1990-es évek első fele óta nem látott vad háború indult a vagyon újraosztásáért.
Az orosz viszonyokat ismerő szakértők úgy vélik, hogy persze a gazdasági önállóság nem jelenti azt, hogy a vállalkozás a politikától is független lett volna. Nem nőhetett volna ekkorára, ha nem lett volna politikai védőburok, vagy ahogy az orosz maffiaszlengben hívják krüsa, azaz tető felette. Úgy tűnik, hogy a végső esetre Kadirov jelentette a védőburkolatot.
A konfliktus azt követően kezdődött, hogy Tatjana Bakalcsuk és Robert Mirzojan, a Russ Outdor hirdetésszervező cég igazgatója egy levélben Putyin áldását kérte új üzletükhöz. A Forbesben megjelent szöveg szerint digitális banki hálózat és fizetési rendszer megteremtését ígérték, amely rubelüzleteket menedzselne a világ minden szintjén elektronikus kereskedelembe csomagolva. Putyin támogatta a kezdeményezést.
Sajátos módon tette lapátra a férjét
Ezt követően egyesítették a két vállalatot. Az új cégben a Russ Outdor tulajdonosai 35 százalékos tulajdonrészt szereztek annak ellenére, hogy vállalkozásuk éves árbevétele töredéke a Wildberriesének. Bakalcsuk szerint felesége és Mirzojan, illetve az utóbbi bátyja, Levan a háta mögött ütötték nyélbe az üzletet. Levan manipulálja Tatjanát. Kirúgták az e-kereskedőtől azokat a vezetőket, akik ellenezték az egyesülést.
Tatjana posztolt a közösségi médiában egy képet, amelyen Vlagyiszlav egy meetingen látható, ahol állítólag hozzájárult az üzlethez. Egy kommentben megjegyezte, hogy a vita valójában nem részesedésvásárlásról szólt, hanem a válásról. Egy másik videóban Vlagyiszlav felsorakoztatta maga mögé a Timati művésznevű rappert, aki közel áll Kadirovhoz. Egyik nagy sikerű számában azt reppeli hogy „a legjobb barátom Putyin elnök”.
Nyugati szakértők szerint a két cég egyesülésére olyan valaki hívta fel az államfő figyelmét, aki bejáratos hozzá. Ez része annak a nagy informális rendszernek, ami a gazdaságot és az üzletet behálózza Oroszországban. Vlagyiszlav a napokban jelezte, hogy kifutott a lehetőségekből.
„Így jártam: idealizáltam a feleségemet, Tatjanát, és ezért az egész életemet köré építettem”.