Egyre komolyabb gondot jelent a hagyományos és az online kereskedőknek is, hogy az áruházak polcairól lopott áruk jelentős része webáruházak virtuális polcain jelenik meg. A veszteségek az Egyesült Államokban dollármilliárdokban mérhetők, a biztonsági cégek az online piacretek, shopok és a vásárlók felelősségére hívják fel a figyelmet.

Nagy port vert fel az a 2024 őszi rendőrségi eset, amelyben egy olyan szerezett bűnözői csoportot kapcsoltak le a hatóságok, amely hagyományos áruházakból ellopott áruk online értékesítésére szakosodott – derült ki a NECN beszámolójából. A bűnözők raktárainak átkutatásakor 60 ezer lopott kozmetikumot, egészségügyi és más terméket találtak, amelyek összértéke nagyjából 1,6 millió dollár volt.

A tolvajok közvetlenül és online csatornákon át értékesítették az USA egész területén összelopkodott portékát. Az eljárás során bankszámlákat és e-kereskedelmi site-okat zároltak és több mint két tucat csomagot kapcsoltak le, amelyek úton voltak az UPS hálózatában. A Rhode Island-i banda a hatóságok szerint az elmúlt éveben 12,3 millió dollár nettó jövedelemre tett szert bűncselekményeiből.

Ez a fajta „üzlet” olyan szintre fejlődött, hogy a hálózatok tagjainak saját kódneveik vannak. A indulószint a Boosterseké, akik ellopják az árut az áruházakból. Felettük vannak a Fencerek, akik az előbbiektől és azok főnökétől átveszik az termékeket és átadják azokat a Cleanereknek. Ezen a szinten „tisztítják” meg a portékát mindentől, aminek alapján azonosítani lehetne, hogy honnan lopták azokat.

A Diverterek a lopott áruk nagykereskedői, üzletkötői, koordinátorai. Ők gondoskodnak a termékek értékesítéséről akár közvetlenül másodkézből, akár online shopokon keresztül.

Riasztóan nagy számok tanúskodnak a lopott áru és más bűncselekmények mértékéről

Abigail Spanberger, amerikai demokrata kongresszusi képviselő nemrégiben felkérte az Amazon, a Facebook és az Ebay vezetőségét, hogy adjon több tájékoztatást arról, mit tesznek az ilyenfajta bűncselekmények visszaszorítása érdekében – tudósított a Sourcing Journal hírportál. A politikus szerint az online piacterek jelentős szerepet játszanak a kisvállalkozásban működő boltosok és a széles fogyasztóközönség összekapcsolásában. Ezt azonban kihasználják az áruházi szarkák lopásaira épülő szervezett bűnözői csoportok a lopott áru értékesítésére. Ennek visszaszorítása érdekében 2023 közepén született egy törvény, ám ez természetesen annyit ér, amennyit betartanak belőle.

Az Amazon, az Ebay és más érintett portálok együttműködnek a hatóságokkal a jogszabály érvényesítésében, ám a képviselőnő úgy látja, tehetnének többet is.

A számok legalábbis erre utalnak. A Belbiztonsági Hivatal becslése szerint a szövetségi költségvetést évente 15 milliárd dollár adóbevétel kiesésével rövidítik meg az effajta bűncselekmények. Minden egyes családnak az USA-ban évente átlagban 500 dollár pluszkiadást okoznak a szervezett áruházi szarkacsoportok és a rájuk épülő bűnös használtcikk-kereskedelem.

Az online értékesítési hálózat minden pontján van megoldandó feladat

A rémes számokhoz hozzátett még egyet James Rigg, a brit Trojan Electronics vezérigazgatója. Idézte a British Independent Retailers Accociation adatát, miszerint a szervezethez tartozó kiskereskedők fizikai boltjaiból ellopott áruknak immáron a többsége, 60 százaléka köt ki online áruházakban. A Trojan Electronics tapasztalatai szerint az online piactereken vásárló fogyasztók általában egészen az áruk átvételéig nem tudják megkülönböztetni a lopott portékát a legálisan árusított termékektől. Az áruk listázásán látható fotók teljesen alkalmatlanok erre. Amikor rájönnek, hogy illegális árut vásároltak, és reklamálnának, akkor általában már bottal üthetik az eladó nyomát.

A biztonsági cég azt javasolja az online piactereknek, hogy vezessenek be áru- és webáruház-azonosító rendszereket. Ezeknek automatikusan utána kell járniuk a platformon megjelenő értékesítők profiljainak, értékesítési történetének. Le kell ellenőrizniük a székhelyüket az irányítószámok alapján. Nem szabad sajnálni a pénzt a befektetéstől például a mesterséges intelligenciába, ami sokat segíthet a gyanúsan feltűnő és eltűnő webshopok azonosításában.

Számos gyanús körülmény utalhat a simlis webáruházakra

A gyanús körülmények között, amelyek leleplezhetik a tolvajok online boltjait, az egyik, hogy gyakran változtatják számlaadataikat, hirtelen megnőhetnek a kínálatukban a drága termékek és váltogathatják kiszállítási módjaikat. Fontos utánanézni a fórumokon megjelenő vásárlói visszajelzéseknek. A piactereknek kötelességük utána járni az ezek között szereplő panaszoknak.

A használt cikkekkel foglalkozó portáloktól elvárható, hogy igazolást kérjenek eladó ügyfeleiktől az újszerű termékek beszerzési forrásairól. Emellett nem árt ellenőrizni, hogy tisztességes, kellően részletes leírást adnak-e portékáikról, például stimmelnek-e termékek specifikációi. Végül megfontolandók a visszatérítési lehetőségek és garanciák, amelyek védelmet kínálnak a fogyasztóknak a gyanúsnak tűnő árukkal kapcsolatos gondokkal szemben.

A fogyasztók is sokat tehetnek biztonságuk érdekében. Utána nézhetnek a webshopok történetének. A lopott cikkeket árulók általában nem régebbiek négy-hat hétnél. Gyanús az is, ha egy régen leállított webáruház hirtelen feltámad. Beindíthatja a vészcsengőt, ha egy bolt egyszer csak homlokegyenest mást kezd árulni, mint amit korábban kínált.