A határokon átnyúló online kereskedelem nagy kihívást támaszt az e-kereskedőkkel szemben. Nem véletlen, hogy ennek az üzletágnak a koronázatlan királya az Amazon, amely behozhatatlan előnnyel vezet a külföldi eladásokban. Ugyanakkor a kisebb forgalom sem jelenti azt, hogy ne lenne érdemes okos üzletpolitikával átlépni az országhatárokat.
Melyik elektronikus kereskedelemmel foglalkozó vállalat az első a határokon átnyúló online kereskedelemben? Ezt a kérdést tette fel az Ecommercedb (ECDB) piackutató cég. A válasz látszólag egyszerű. Az Amazon és az Alibaba kilóg a sorból, ha összehasonlítjuk az első tíz vállalatot a külföldön elért bruttó kereskedelmi bevételük (GMV) alapján.
Az ECDB számos összehasonlítást, listát készít az egyes országok vezető online kereskedőiről, amelyeken az amerikai óriás rendszerint az első helyen szerepel. Az is kiderül ugyanakkor, hogy a jelentős értéktöbbletet, amit a külföldi tevékenység hozhat, trükkösen is el lehet érni, amire a kínai vállalat mutat példát.
Az Amazon és az Alibaba piacvezető hazai pályáján. Az előbb fogyasztócentrikus üzleti filozófiája hatásos a nemzetközi terepen is. Ennek eredményeként olyan előnyre tett szert összes többi versenytársával szemben, hogy ennek ledolgozása lényegében lehetetlen. Ezt jól mutatja a tíz legnagyobb határon átnyúló forgalmat elérő e-kereskedő listája.
Óriási összeget keres az amerikai online piactér külföldön
A lista még a 2023-as adatok alapján készült. E szerint ebben az évben az Amazon határokon átnyúló értékesítése 360 milliárd dollár bevélt hozott a vállalatnak. Ebből még egy olyan országot is „megvásárolhatna”, mint a 100 millió lakosú, közepes gazdasággal rendelkező Egyiptom. Magyarország éves GDP-jének kétszeresével összemérhető ez az összeg.
Az Alibaba önállóan nem is szerepel a listán, mert trükkösen oldja meg a határokon átnyúló kereskedését. Tény, hogy a négy vállalkozás, amelyekkel a külföldi piacokon megjelenik együtt sem hoztak 2023-ban 70 milliárd dollár GMV-t. Ugyanakkor ezek a cégek: Taobao, az AliExpress, a Lazada és a Tmall a tízes listán az öttől a nyolcadik helyig szerepeltek.
Közülük a Taobao és a Tmall az Alibaba hazai piacterei, így fő tevékenységük Kínára összpontosul. Az ECDB kutatásaiból kiderül, hogy bruttó külföldi értékesítésük öt százalékát a délkelet-ázsiai piacon szerzik. Ez nem nagy százalék, ám mivel nagyon nagy vállalkozásokról van szó a kicsi is nagy összeget jelenthet. Az előbbi cég összesen 19,9 milliárd, az utóbbi 13,4 milliárd dollárt keresett külföldi tevékenységével.
Az Alibaba másik két vállalkozása közül a Lazada szintén a délkelet-ázsiai piacon, ezen belül a 285 milliós népességű Indonéziában aktív. Az AliExpress számos piacon terjeszkedik. Mindkettő jól ismert, sikeres nemzetközi e-kereskedő. A fogyasztók úgy tartják számon ezeket, mint amelyeken jó ár/érték ajánlatokkal találkozhatnak.
Néhány piacra koncentrálva is szép pénzt lehet keresni
A tízes lista második helyén 57,6 milliárd dollár GMV-vel a Shopee vállalakozás számos érdekeltsége áll. Ezeket a szingapúri Sea Ltd. e-kereskedelmi multi üzemelteti. A cégek jelen vannak Délkelet-Ázsiában, Latin-Amerikában. Elsősorban Kínára, Vietnámra és Thaiföldre koncentrálnak. Az utóbbi két ország Szingapúr „látótávolságában” van.
A harmadik helyre az Ebay került, 40,9 milliárd dolláros bruttó külföldi kereskedelmi bevétellel. Ez a vállalat Európára koncentrál, ami a 10. helyen álló Zalandóra is igaz. A MercadoLibre, amely 20,1 milliárd dollár GMV-vel a negyedik helyet szerezte meg, a latin-amerikai piacon nyomul, míg a kilencedik Wallmart nemzetközi vállalkozásai az Egyesült Államok két szomszédját, Kanadát és Mexikót célozták meg.
Az ECDB szakértői úgy látják, hogy hiába vezet ezen a listán behozhatatlan előnnyel az Amazon, a többi vállalatnak sincs miért szégyenkeznie. A jól megválasztott piaci fókusszal szépen kiegészíthetik hazai bevételeiket a külföldön szerzett pénzzel.
Másoknak is van itt keresnivalójuk
A határokon átnyúló elektromos kereskedelem értékét 2023-ban 793 milliárd dollárra becsülte a kanadai ReturnBear logisztikai cég, ami negyedével haladta meg az egy évvel korábbit. Ennek legnagyobb része 631 milliárd dollár Európában keletkezett – idézte a statisztikai adatokat az Ecommerce Times szakportál. A kisebb webáruházaknak is csurranhat-csöppenhet ebből.
A kisebb vállalatok terjeszkedését elsősorban a logisztikai nehézségek okozzák. Ez alatt természetesen a kézbesítés értendő, ami Kanada és az USA, vagy az Egyesült Királyság, vagy Ausztrália esetén csomagonként több mint 20 dollárral (nyolcezer forint) dobhatja meg az online kereskedők kiadásait. Ez elnyelheti az eladott terméken elért árrést.
A helyzetet súlyosbítják a visszáruk kezelésével és a távolban tevékenykedő csalók tevékenységével összefüggő esetleges kiadások, nem beszélve a felmerülő adminisztrációs költségekről. A ReturnBear szakértői ezért azt tanácsolják, hogy aki külföldre igyekszik, az először végezze el a házi feladatot. Ismerje meg az új piacot, végezzen teszteladásokat, például a kiszemelt ország elektronikus piacterein.