Az elmúlt időszakban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek azok a mesterséges intelligencia (MI) alapú alkalmazások, amelyek valós időben segítik a jelölteket az állásinterjúk során. Ezek az úgynevezett „varázssúgó” alkalmazások a legegyszerűbb ingyenes verzióktól kezdve, egészen a kockázati tőkével kistafírozott, professzionális startupokig terjednek. Etikátlan csalásról van szó, vagy az állásinterjúk elkerülhetetlen jövőjéről?

Az MI térhódítása nemcsak az e-kereskedelem, hanem a munkaerő toborzás területén is egyre komolyabban érezhető. Az már jóval a generatív AI megjelenése előtt nyilvánvaló volt, hogy a munkaerőpiacot szondázó és toborzó szolgáltatók egyre agresszívebben használják az MI-alapú üzenetküldést, legyen szó akár a potenciális tehetségek azonosításáról vagy az MI-rendszerek által lefolytatott interjúkról. Most azonban úgy tűnik, hogy az álláskeresés és interjúk terén is gyökeresen megváltoztatja a technológia munkaerőpiacot.

Az egyre inkább automatizált jelölt kiválasztásra adott válaszul sokasodik azon álláskereső MI-alapú eszközöknek a száma, amelyek a generatív AI közreműködésével segítenek az álláskeresőknek önéletrajzot vagy motivációs levelet írni. És ezzel még nincs vége! Jelenleg úgy tűnik, hogy a következő lépcsőben a felhasználók már nemcsak az interjú előtt, de annak során is segítségül hívhatják a mesterséges intelligenciát.

Nem csalás

A Business Insidernek nyilatkozott Michael Guan, a Final Round AI startup társalapítója és vezérigazgatója. Kifejtette, hogy az MI használata az interjúkon nem csalás, hanem a munkaerőpiac modernizációjának csupán egy formája. A Final Round AI olyan MI-alapú eszközöket fejleszt, a már évek óta elérhető önéletrajz-készítő vagy motivációs levél író szolgáltatáson túl, mint a Copilot nevű alkalmazás. Ez konkrétan arra készül, hogy az állásinterjú alatt diszkréten válaszokat is súg a jelöltnek.

A kérdés, hogy ez az algoritmikus valóban a kiválasztási folyamat, a HR elkerülhetetlen jövője-e? Vagy: még inkább aláássa a toborzási folyamat lényegét, vagyis a munkára valóban alkalmas jelölt megtalálását. Guan szerint ha valaki az MI segítségével sikeres interjút tud produkálni, akkor valószínűleg a munkájában is jól fog teljesíteni.

A Copilotnak hívott terméke, videóinterjúkat hallgat, és válaszokat javasol a technikai és a személyes kérdésekre. A startup állítása szerint már több mint egymillió felhasználójuk van, és a szolgáltatás segítségével több mint 578 ezer jelölt talált állást az elmúlt 30 napban.

„Segíti” az MI a felhasználókat

Az állásinterjúkon való előny szerzésének igénye nem új keletű. A „proxy interjú” szolgáltatások, ahol fizetett segítők támogatják a jelölteket, régóta léteznek. Az MI azonban új szintre emeli ezt a gyakorlatot. Nagyon hasonló szolgáltatást kínál a már említett Final Round mellett az Otter.ai přepiratírozó szoftver is, amely szintén lehetővé teszi, hogy a proxy valós időben segít válaszolni a jelölteknek, akik aztán szimplán felolvassák azokat.

A fizetős lehetőségek mellett gombamód szaporodnak az ingyenesen elérhető, GitHubról letölthető vagy akár Google Chrome bővítményként is elérhető applikációk. Olyanok, amelyeket fejlesztőik leginkább „csalásra” szántak technikai állásinterjúkon. E szoftverek többsége az  OpenAI ChatGPT API rendszerét használva olvassák a Google Meet videohívások automatikus feliratait, miközben legenerálják a valós idejű válaszlehetőségeket.

Egy másik ilyen, GitHUBról elérhető, ingyenes lehetőség az Ecoute, amely már  a felhasználó hangját felhasználva generál válaszokat. Magát semlegesen hirdeti, mint ami „segíti a felhasználókat a beszélgetésekben valós idejű átírással és a kontextushoz illő válaszok generálásával.”

Tippek valós időben

Léteznek professzionális szolgáltatások is. Az AiApply egy londoni sorozatvállalkozó, Aidan Cramer szellemi terméke. A háromfős csapata jelenleg körülbelül 500 ezer dolláros vetőtőke-előkészítési finanszírozási kört zár le, és különböző mesterséges intelligencia eszközöket kínál az álláskeresőknek. Ezek közé tartozik az önéletrajz-készítő, egy automatikus jelentkezési szolgáltatás („Auto Apply”), egy mesterséges intelligencia-ügynök próba állásinterjúkhoz.

Valamint a fejlesztés alatt álló „Interview Buddy” eszköz, amely valós állásinterjúk során valós időben ad majd tippeket az álláskeresőknek. „Hallgatni fogja az interjúztató által feltett kérdést” – mondta Cramer, a cég vezérigazgatója és hozzátette:

„Megnézi az álláskereső önéletrajzát, és olyan felsoroláspontokat vagy tippeket ad majd neki, amelyek segítenek a válaszadásban, enyhítik az állásinterjúk szorongását, és elősegítik, hogy a jelölt lazán vegyen részt a folyamatban”

Az Interview Buddy a felhasználók személyes adataiból fog meríteni a válaszok testreszabásához, de nem segít majd a technikai vagy tudásalapú kérdések megválaszolásában.  Crame szerint azonban ezzel már túllépné a határt. Valójában ugyanis nem az álláskereső vagy a munkáltató érdeke, hogy olyan információkat kapjon, amiket valójában nem tud a jelentkező.

Zavaros az MI hosszútávú hatása

Bár az MI használata az állásinterjúkon kétségtelenül etikai kérdéseket vet fel, a technológia térnyerése a munkaerőpiacon megállíthatatlannak tűnik. A vállalatoknak és a jelölteknek egyaránt alkalmazkodniuk kell ehhez az új valósághoz. Meg kell találniuk a módját, hogy az MI-t etikusan és hatékonyan használják a toborzási folyamat során. Az MI kiterjedt használata a HR szektorban még a pandémia idején kezdődött és bár némileg transzparensebben használják, mint a jelentkezők az AI vezérelte mágikus súgó alkalmazásokat, a modern kiválasztási folyamat  egyre inkább kezd gépek és algoritmusok párbeszédének tűnni.

Jelentkezőként már azon sem kell meglepődnünk, ha egy rajzfilmszerű avatarral beszélgetünk a következő állásinterjúnkon. Ha a interjúztatónkat Alexnek hívják,  ő lesz az a AI vezérelte avatar, ami rákérdez a szakmai tapasztalatunkra, elméleti programozási kérdéseket tesz fel, majd egy kódolási feladatot is kioszt. Az Alex nevű AI interjúztatót a micro1 nevű amerikai cég fejlesztette ki, amely önmagát a mérnökök toborzására szolgáló mesterséges intelligencia motorjaként határozza meg. A technológia „élvezetes, játékos és kevésbé elfogult interjú folyamatot” biztosít – állítja a cég alapítója, Ali Ansari a technológia bemutató videójában.

Azonban a mesterséges intelligencia jelöltek értékelésében való használatáról megoszlanak a vélemények. Néhány HR-eszközt azon kaptak, hogy negatívan ítélik meg azokat a pályázókat, akiknek „fekete” hangzású a neve, előnyben részesítik a férfiakat, vagy kihagyják azokat a jelölteket, akiknek foglalkoztatási hiányosságai vannak az önéletrajzán.

Az álláskeresés során alkalmazott mesterséges intelligencia eszközök persze nyilvánvalóan pénzt és időt takarítanak meg a vállalatoknak. De azért nem árt óvatosnak lenni: a dolgozókra gyakorolt hosszú távú hatások egyelőre nem teljesen tisztázottak.