Változnak az idők: az egy évtizede még a világ tinijei által popdalokra való tátogásra használt TikTok mára a globális közösségi média egyik nagyágyújává vált. Bár továbbra is a rövid videók a legelterjedtebb, úgy néz ki, hogy a félperces időlimit helyét a ByteDance platformján is a hosszabb tartalmak szép lassan átveszik a hatalmat. 

Legalábbis ez derül ki a Buffer által nemrégiben közreadott elemzéséből, amely a TikTok első negyedéves látogatói statisztikáit elemzi. A kutatás szerint a 60 másodpercnél hosszabb videók jelentősen felülmúlják a rövidebb tartalmak teljesítményét. Mindez persze ellentmond mindannak, amit eddig gondoltunk, régóta él a tartalomkészítők fejében az, hogy a TikTok kizárólag a gyors, rövid tartalmakról szól.

Az említett vizsgálatban 1,1 millió TikTok videó nézettségét vizsgálták meg a Buffernél és egy valamin biztosan nem lehet meglepődni. A TikTok algoritmus célja alapvetően az, hogy a lehető leghosszabb ideig tartsa lekötve a nézők figyelmét. Nincs ez máshogy egyetlen közösségi platformnál sem, de ehhez bizony a rövid tartalmak mellett szükség van a hosszabb, nézőket tovább görgetés helyett leszögező tartalmakra is. A TikTok pedig mindent bevet ennek érdekében.

Annak ellenére, hogy a rövidebb videók továbbra is dominálják a platformot, már korántsem az oldal legnépszerűbb, vagy legtovább nézett tartalmai. De ez a meglepően durva használati adatok fényében azonban nem is annyira meglepő.

Egy átlagos TikTok felhasználó ugyanis megközelítőleg 34 órát tölt havonta az alkalmazásban.  Ő az, aki naponta legalább 19 alkalommal megnyitja az alkalmazást.

Ellentétben más közösségi platformokkal, ahol a felhasználók általában csak egy gyors pillantást vetnek a tartalomra, átlagban a TikTokon a felhasználók közel 11 percet töltenek el videók nézegetésével.

A félperces időtöltés újratöltve

Hasonlóan hajmeresztő használati adatokat mutatnak az évre lebontott, TikTokon töltött napi idő adatai is az elmúlt öt évből. Ez is folyamatosan növekszik. Az évek során a platform kapott már hideget-meleget arra hivatkozva, hogy manipulálja a fogyasztókat. Leginkább úgy, hogy már-már addiktív elkötelezettséget mutatnak a TikTok iránt.

Mint mindenért, ezért is a TikTok algoritmus a ludas. Úgy tűnik, hogy ez egyre gyakrabban a napi egy órás használat eléréshez is egyre sűrűbben dobja be a (magához a platformhoz képest) a félperces időtartamnál hosszabb tartalmakat.

A már említett Buffer elemzés szerint az összes TikTokra feltöltött videó mintegy 86 százaléka egy percnél rövidebb. Ennek ellenére a 60 másodpercnél hosszabb videók átlagosan legalább 43,2 százalékkal nagyobb elérést és 63,8 százalékkal több megtekintési időt érnek el, mint rövidebb társaik.

E megállapításokat azonban  érdemes némi fenntartásokkal kezelni. Ha másért nem, hát azért, mert a TikTok-on az engagement titka folyamatosan változik és a viralitás nagyban függ az algoritmus kénye-kedvétől. A hosszabb videók átlagosan nagyobb elérést produkálnak, sok rövid videó azonban vírusszerűen terjed és jelentős interakciót vált ki. Mindent összevetve: a videó hossza alapvetően már nem döntő tényező a videó teljesítménye szempontjából. Hosszabb mint félperces – na és?! A tartalom minősége és a figyelemfelkeltő felütés sokkal fontosabb.

Az ideális TikTok videó hossza a platfom mintegy évtizedes története alatt állandó vita tárgyát képezte. Nem kis részben a folyamatosan változó időlimitnek köszönhetően, amely a site 2016-os indulásakor még 15 másodpercben volt maximálva.

A TikTok algoritmus és a hosszabb videók előnye

A TikTok algoritmusának működése kedvezhet a hosszabb videóknak azzal, hogy több felhasználónak jeleníti meg őket. Ez a platform szempontjából logikus stratégia – a cél, hogy a felhasználók minél több időt töltsenek az alkalmazásban, amit ezek a hosszabb videók segítenek elő.
Figyelemreméltó, hogy a 60+ másodperces kategóriában jóval kisebb a verseny (mindössze a videók 12,3 százaléka tartozik ide), így ezeknek a tartalmaknak nagyobb esélyük van kitűnni a kevésbé zsúfolt mezőnyben. Ugyanakkor a 30-60 másodperc közötti videók teljesítménye is jelentős növekedést mutat a rövidebb klipekhez képest.

A megtekintési idő tekintetében – amit gyakran a TikTok algoritmus legfontosabb mérőszámaként emlegetnek – az egy percnél hosszabb videók szintén kiemelkednek. Az adatok azt mutatják, hogy a nézők hajlandóak sokkal hosszabb ideig elkötelezettek maradni, mint azt sok alkotó feltételezi – természetesen csak akkor, ha a tartalom valóban lebilincselő. Mindez persze megkérdőjelezi azt az általános vélekedést, hogy a TikTok felhasználók figyelme rendkívül rövid. A jelek szerint amikor általuk érdekesnek vélt tartalmakat kapnak, szívesen szánnak időt azok megtekintésre is.

Összességében tehát megdőlni látszik az az alapvetés, hogy a TikTokon a rövidebb jobb. Ezen a platformon is a tartalom minősége és az, hogy a tartalom mennyire rezonál a célközönséggel, egyre fontosabbá válik, mint az olyan technikai tényezők mint a videó hossza vagy akár a TikTokra való közzététel legjobb időpontja. A hosszabb videókkal való kísérletezés pedig nyújthat némi extra előnyt jelenleg a TikTok algoritmus adatai alapján, kérdés azonban, hogy ez meddig marad így.